Olimpiyat Oyunları öncesinde polis operasyonuyla göçmenler Paris'ten tahliye edildi

1900 ve 1924'ten sonra üçüncü kez Fransa'da düzenlenecek olan Yaz Olimpiyatları, 26 Temmuz – 11 Ağustos 2024 tarihleri ​​arasında Paris'te düzenlenecek.

REKLAM

Fransa'nın başkenti Paris, 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları'na hazırlanırken polis onlarca göçmeni belediye binası önünde geri çevirdi.

Şafak vakti, yaklaşık 50 göçmenin uyuduğu bölgeye gelen çoğu kadın ve çocuktan oluşan 50 kişi, polis operasyonu sırasında otobüslere bindirildi.

Yaşları 3 aydan 10 yaşına kadar olan çocuklar, meydanda bebek arabalarında, battaniyelerin altında ya da yağmurdan korunmak için plastik örtülerle örtülerek uyuyorlardı.

Eşyalarını polis kontrolünde toplayan göçmenler, ülkenin doğusundaki Besançon kentindeki geçici hükümet konutlarına götürülmek üzere otobüslere yüklendi.

Ancak yardım çalışanları, yetkililerin bu hareketinin, Olimpiyat Oyunları öncesinde göçmenleri ve sokaklarda yaşayan diğer insanları ortadan kaldırmaya yönelik uzun vadeli bir planın ilk girişimi olduğu yönündeki endişelerini dile getirdi.

Sivil toplum kuruluşlarına göre uzun vadeli barınma seçeneği sağlanmadan yapılan bu tür müdahaleler insan haklarına aykırıdır.

Göçmenlere yardım eden “Ütopya 56” üyesi Yann Manzi, Paris'in merkezindeki polis operasyonu sırasında tepkisini şöyle dile getirdi: “Olimpiyat Oyunları'nın önünü açıyorlar” ve şunları ekledi:

“Yaşanan, şehrin toplumsal temizliğinden başka bir şey değil. Bunu biliyoruz, aylardır tepki gösteriyoruz. Burada da olan tam olarak bu.”

Paris Yaz Olimpiyat Oyunları 26 Temmuz-11 Ağustos, Paralimpik Oyunları ise 28 Ağustos-8 Eylül tarihleri ​​arasında düzenlenecek.

Fransız yetkililer yakında olimpiyatlara 100 gün kaldığını belirten bir program düzenleyecek ve ardından geri sayıma başlayacak.

Olimpiyat organizatörleri, (kayıtsız göçmenler ve sokakta yaşayanlar için) barınma sorununa çözüm bulmak amacıyla insani yardım kuruluşlarıyla birlikte çalıştıklarını söylüyor.

Parisli sağlık STK'sı Dünya Doktorları'ndan (Médecins du Monde) Paul Alauzy şunları söyledi: “İki gündür brandaların altında uyuyan aileler vardı. Bunu söylemek korkunç ama öyle değildi.” “Orada insanlar varmış gibi görünmüyor. Onlar aileler. Küçük çocuklar var. Dayanışma göstermeye çalıştığımız insanlar onlar.” “Ve şimdi Olimpiyat Oyunları nedeniyle onlara (devlet olarak) tek önerimiz çok uzaklara, Besançon veya Marsilya'ya gitmeleri.” Yöneticilere tepki gösterdi.

Paris'te bugünkü polis operasyonundan etkilenenler Burkina Faso, Gine, Fildişi Sahili ve Senegal gibi Fransızca konuşulan Afrika ülkelerinden gelen aileler.

Evsiz göçmenler aylardır belediye binasının süslü cephesinin altında uyuyorlardı.

Utopia 56 gibi insani yardım grupları yiyecek, battaniye ve bebek bezi dağıtıyor ve bazı göçmenlerin bir veya iki gecelik geçici kalacak yer bulmalarına yardımcı oluyor.

Gineli iki çocuk annesi Fatoumata, biri 3 aylık, biri 3 yaşında iki çocuğuyla birlikte bir ay boyunca Paris sokaklarında kaldı.

Bebeğini kucağına alan Fatoumata, “Böyle yaşayamazsınız, çok yorucu” dedi. diyor sakince.

Başkent Paris dışında hayatın daha iyi olacağı umuduyla otobüse bindi.

REKLAM

İkamet belgesi olmadığı için tam adının yayımlanmaması şartıyla konuşan Fatoumata, şunları söyledi:

“Bize taşraya gideceğimizi söylediler. Dışarıda çocuklarla uyumaktan daha iyi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir