Orta Doğu'daki gerginlikler kripto para birimi bazlı altının rekor seviyeye yükselmesine neden oldu

Altın destekli dijital varlık Paxos, Orta Doğu'da artan gerilimlerin ortasında hafta sonu tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Altın rekor kırarken Bitcoin'in (BTC) düşüşü, kripto para birimlerinin atası sorusunu gündeme getirdi.

CoinGecko'nun verilerine göre Bitcoin'in fiyatı birkaç saat içinde 67.500 dolardan %7,5 düşerken, altın destekli PAXG kripto para birimi 13 Nisan'da 2.855 dolara kadar yükseldi.

Unlimited Funds'ın kurucu ortağı ve CEO'su ve eski Bridgewater yöneticisi Bob Elliott, bir X makalesinde “Bitcoin pek çok şey olabilir, ancak jeopolitik bir koruma değildir” diye yazdı. kurmak.

İran'ın İsrail hedeflerine yönelik insansız hava aracı ve füze saldırısının ardından hafta sonu Orta Doğu'daki jeopolitik gerilimler arttı.

Eski Bridgewater Associates araştırma direktörü, BTC'nin “geçtiğimiz gün PAXG ile neredeyse mükemmele yakın bir negatif korelasyon” ile işlem görmesi nedeniyle bu hafta sonunun başka bir iyi ampirik test olduğunu ekledi.

“Eğer bir şey olursa, zamanla daha kötü bir riskten korunmaya dönüşür” dedi.

BTC ve PAXG fiyatları. KaynakBob Elliott

Ancak PAXG tokeni ivmesini sürdüremedi ve bu yazının yazıldığı sırada 2.376 dolar civarında olan spot altınla önceki korelasyonuna düştü.

Mart ayının başından bu yana yavaş ve istikrarlı bir ilerleme kaydeden varlık, geçen hafta ons başına 2.400 dolara yükselen değerli sarı metal fiyatlarına paralel olarak %20 arttı.

Ancak bazıları, Paxos tokeninin çok az likiditeye sahip olduğunu ve milyarlarca dolarlık büyük yüksek hacimli kripto varlık ticaretiyle karşılaştırıldığında günlük hacminin yalnızca 36 milyon dolar olduğunu belirtti.

Glassnode'un zincir üstü analisti “Checkmatey”, “bugün likit olmayan bir altın tokenin fiyatını Bitcoin'e bir smaç olarak daha yüksek ilan eden herkes anlamsız bir piyasa yorumcusu” yorumunu yaptı.

Bu arada Elliot, Hamas'ın geçen yıl 7 Ekim'de İsrail'e saldırmasını takip eden dönemde Bitcoin'in de benzer bir piyasa hareketi gösterdiğini, altının yükseliş ve düşüş gösterdiğini belirtti.

Elliott, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesini örnek olarak göstererek, “Bu korelasyonlar zamanla giderek olumsuzlaşıyor gibi görünüyor” diye ekledi.

“BTC, işgalden önce ve sonra nispeten dar bir aralıkta rastgele işlem görüyordu” diye ekledi. Altın fiyatları aynı yılın şubat ve mart aylarında yüzde 12 oranında arttı.

Analist Willy Woo ayrıca Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesi sırasındaki fiyat hareketine atıfta bulunarak Bitcoin'in “birkaç gün içinde toparlandığını” da sözlerine ekledi.

Elliott, jeopolitik açıdan Bitcoin'in bir değer saklama aracı olmadığı ve daha geniş kullanımının onu toplam finansal varlıklara daha yakından bağlayabileceği sonucuna vardı.

“Jeopolitik düzeyde BTC'nin 'dijital altın' olmadığı oldukça kesin.”

Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin, hafta sonu yaşadığı düşüşün ardından toparlanmaya başladı ve 15 Nisan sabahı 65.800 doları aştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir