Polonya Dışişleri Bakanı: Rusya'nın NATO'ya saldırısı Moskova'nın yenilgisine yol açacak

NATO ve Avrupa Birliği üyesi olan Polonya, her iki oluşumun doğu kanadında yer alıyor. Ukrayna'nın yanı sıra Rusya ve Beyaz Rusya ile de komşudur. Aynı zamanda Ukrayna'ya gönderilen Batı menşeli silahlar için de önemli bir merkez konumunda.

REKLAM

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, Rusya'nın NATO'ya saldırmasının Moskova'nın yenilgisi anlamına geleceğini değerlendirdi.

Ancak Sikorski, NATO'nun savunmasını da güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Polonya parlamentosunun alt meclisi olan Sejm'de konuşan Sikorski şunları söyledi: “Çatışmadan korkması gereken biz (Batı) değil, Vladimir Putin'in Rusya'sıdır.” Dedi.

Bakan Sikorski şunları söyledi: “Bunu Rusların tehdit algısını arttırmak için değil, çünkü NATO bir savunma paktıdır, ancak Rusya'nın ittifak üyelerinden herhangi birine saldırmasının 'Moskova'nın kaçınılmaz yenilgisiyle' sonuçlanacağını göstermek için belirtmekte fayda var. . dedi.

“Rusya'nın askeri ve ekonomik potansiyeli Batı'ya kıyasla sönük kalıyor çünkü NATO'nun Rusya'ya göre üç kat daha fazla askeri personeli, üç kat daha fazla hava varlığı ve dört kat daha fazla gemisi var” diyen Sikorski, şunları kaydetti: “Putin'in tek umudu şu:” Bu bizim kararlılığımızın eksikliğidir” dedi.

“Almanya ile çatışma dönemi artık sona erdi”

Polonya Dışişleri Bakanı Sikorski parlamentoda yaptığı konuşmada Başbakan Donald Tusk hükümetinin yeni dış politika vizyonunu açıkladı.

Varşova şimdi Avrupa Birliği'nin gündemini belirleyen ülke grubuna geri dönmek istediğini ve Almanya ile çatışmanın şimdi arkamızda olduğunu vurguladığını belirtti.

Sekiz yıllık aşırı sağcı milliyetçi yönetimin ardından Aralık 2023'te göreve gelen Tusk hükümetinin ülkede Brüksel yanlısı büyük bir değişime yol açması bekleniyordu.

Tusk hükümeti göreve geldikten sonra Hukuk ve Adalet Partisi'nin (PiS) uyguladığı politikaları tersine çevirmeye başladı.

Popülist duruşuyla bilinen PiS, ABD ile ilişkilere önem verirken, Avrupa Birliği'ne ve özellikle İkinci Dünya Savaşı'nda Polonya'yı işgal eden Almanya'ya karşı çatışmacı bir tavır sergiledi.

Buna yanıt olarak Bakan Sikorski, konuşmasında Polonya'nın kalkınmasının ve güvenliğinin hem transatlantik işbirliğine hem de Avrupa entegrasyonuna dayanması gerektiğini, ancak ülkenin küresel zorlukların sorumluluğunu almaya da hazır olduğunu söyledi.

Almanya ile dostluğun önemli olduğunu ve çatışma döneminin bittiğini belirten Sikorski, şunları kaydetti:

“Görüş farklılıkları bizim ebedi bir çatışmaya mahkum olduğumuz anlamına gelmiyor. Almanya bizim demokratik komşumuz, en büyük ticaret ortağımız, önemli bir Avrupalı ​​oyuncu ve NATO'da kilit bir müttefiktir. Varşova ve Berlin'in birbirlerine ihtiyacı var.” Dedi.

NATO ve Avrupa Birliği üyesi olan Polonya, her iki oluşumun doğu kanadında yer alıyor. Ukrayna'nın yanı sıra Rusya ve Beyaz Rusya ile de komşudur.

Aynı şekilde Ukrayna'ya gönderilen Batı menşeli silahlar için de önemli bir merkez konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir