Ripple (XRP) matematik profesörünün uyarısını paylaştı

İtalya'daki Trento Üniversitesi'nden Profesör Massimiliano Sala, yakın zamanda şirketin devam eden üniversite konferans serisinin bir parçası olarak Ripple ekibiyle kriptografi ve kuantum hesaplamayla ilgili olarak blockchain teknolojisinin geleceğini tartıştı.

Sala, teknoloji olgunlaştıkça kuantum bilgisayarların oluşturduğu potansiyel tehdide odaklandı. Profesöre göre, mevcut şifreleme yöntemleri yarının kuantum bilgisayarları için kolayca kırılabilir ve böylece tüm blok zincirleri riske atılabilir.

Kaynak: @Dalgalanma X.com'da.

Oda:

“Kuantum bilgisayarlar, dijital imzaların altında yatan sorunları kolayca çözebilir ve potansiyel olarak blockchain platformlarındaki kullanıcı varlıklarını koruyan mekanizmaları zayıflatabilir.”

Profesörün bahsettiği şey “Q-günü” adı verilen varsayımsal bir paradigmadır; Kuantum bilgisayarların kötü niyetli aktörlerin klasik şifreleme yöntemlerini kırabilecek kadar güçlü ve kullanışlı hale geleceği bir nokta.

Bunun, acil servisler, altyapı, bankacılık ve savunma da dahil olmak üzere veri güvenliğinin önemli olduğu tüm alanlar için geniş kapsamlı etkileri olsa da, teorik olarak kripto para birimi ve blockchain dünyasına zarar verebilir.

Sala özellikle “tüm klasik açık anahtarlı şifreleme sistemlerinin kuantum saldırılarına karşı güvenli muadilleriyle değiştirilmesi gerektiği” konusunda uyarıyor. Buradaki fikir, gelecekteki bir kuantum bilgisayarının veya kuantum saldırı algoritmasının matematiksel kaba kuvvet kullanarak bu anahtarlardaki şifrelemeyi kırabilmesidir.

Dünyanın en popüler kripto para birimi ve blockchain'i olan Bitcoin de bu kategoriye girmektedir.

Şu anda böyle bir başarıyı başarabilecek bir kuantum bilgisayarı olmasa da, dünya genelindeki hükümetler ve bilimsel kurumlar, sanki bu bir olasılıkmış gibi Q Günü'ne hazırlanıyor. Sala böyle bir olayın yakın zamanda gerçekleşmeyebileceğini söylüyor. Ancak düzinelerce akademik ve ticari laboratuvardaki fizikçiler, bu alandaki birçok kişinin bu tür sistemlerin birkaç yıl içinde gelebileceğine inanmasına yol açan atılımlar gösterdi.

Sonuç olarak Sala, sektörde kaydedilen ilerlemeden memnun olduğunu söyledi. Profesör, blockchain geliştiricilerine, modern kuantum geçirmez sistemleri çevreleyen standartları ve yenilikleri anlayan kriptograflarla çalışmaya devam etmelerini tavsiye ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir