Sahra Çölü toz bulutu Yunanistan'ı turuncuya boyadı; Türkiye'de hava kalitesinin bozulması

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Kuzey Afrika'dan gelen toz bulutları Yunanistan'ın güneyindeki gökyüzünü turuncuya çevirdi. Türkiye'nin birçok şehrinde toz taşınımı nedeniyle görüş mesafesi azalıyor ve hava kalitesi düşüyor.

REKLAM

Sahra Çölü'nden gelen toz bulutunun Avrupa'ya taşınması, başta Türkiye ve Yunanistan olmak üzere birçok Güney Avrupa ülkesinde gökyüzünün turuncuya dönmesine, hava kalitesi ve görüş mesafesinin düşmesine neden oldu.

Son günlerde güneyden esen kuvvetli rüzgarlar Yunanistan'daki ilk orman yangınlarını körükledi.

Salı gününden bu yana ülke genelinde 25 orman yangını çıkarken, Paros adasında kundakçılık şüphesiyle 3 kişi tutuklandı.

Yangınların kısa sürede söndürüldüğü öğrenilirken, herhangi bir maddi hasar veya yaralanma yaşanmadı.

Yunanistan: Her yaz büyük can kaybına yol açan orman yangınlarına maruz kalan Yunanistan, geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği'nde 20 yılı aşkın süredir görülmeyen büyüklükte orman yangınlarına tanık oldu.

Türkiye: Hava kalitesini etkileyen partikül madde oranlarındaki artış

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi bünyesinde yer alan Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre, Türkiye'de toz taşınımı nedeniyle atmosferin hava kalitesini etkileyen partikül oranlarında artış yaşandı. Türkiye'nin farklı yerlerinde.

Dünya Sağlık Örgütü'nün metreküp başına 50 mikrogram olarak belirlediği partikül madde sınır değeri, birçok şehirde 50-100 mikrogram düzeyinde “iyi”den “ortalama” değerlere çıktı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Kuzey Afrika'dan toz taşınmasının İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Orta ve Batı Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da etkili olacağı tahmin ediliyor. Batı'da bu gece ve yarın başlayacak.

İç Ege'de yarın akşama kadar görülmesi beklenen, toz taşınmasının yol açacağı sağlık sorunları, görüş mesafesinin azalması, hava kalitesinin azalması, sulu kar benzeri yağışlar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuz etkilere karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Batı Akdeniz'de, diğer yerlerde Cuma akşamına kadar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir