Selçuklu Belediyesi'nin enerji verimliliği ve çevre koruma çalışmaları kapsamında yürüttüğü çalışmalardan biri olan Bağrıkurt güneş enerjisi santrali projesinde enerji üretimine başlandı – GÜNDEM

Bağrıkurt İlçesi'nde 45 bin metrekare alanda Selçuklu Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Bağrıkurt Güneş Enerjisi Santrali'nde elektrik üretimine başlandı. Doğaya saygılı ve ekonomiye katkı sağlayan santral, ürettiği enerji sayesinde Selçuklu Belediyesi'ne kazanç sağlayacak ve belediyenin vatandaşların hizmet verdiği alanların elektrik ihtiyacının da yüzde 90'ını karşılayacak.

7 bin 250 500 watt'lık panelleri bünyesine katarak Selçuklu'ya enerji anlamında değer katan tesis, Hizmet Binası ve Konya Tropikal Kelebek Bahçesi'nde kurulu güneş enerjisi sistemleriyle birlikte yılda toplam 5.760.000 kW elektrik üretecek. , yıllık büyük bir toplam sağlayacak 6.847.500 kW elektrik üretilecek. Yeşil bina statüsünde olan Yeni Nesil Belediye Kütüphanesi de 60 KW'lık enerji üretimiyle katkı sağlıyor. Selçuklu Belediyesi tarafından inşaatı devam ediyor Türkiye'nin ilk yeşil (LEED) sertifikalı sporcu eğitim merkezi, faaliyete geçtiğinde kendi enerjisini üreterek hem doğaya hem de ekonomiye katkı sağlayacak.

Başkan Pekyatırcı: “Enerji alanında da örnek çalışmalar yapıyoruz”

Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak için çaba gösterdiklerini belirten Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyaşmacı, şöyle konuştu: “Günümüzde enerjinin ne kadar kıymetli olduğunu biliyor ve mevcut enerjiyi en verimli şekilde kullanmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda yaptığımız en önemli çalışmalardan biri de güneş enerjisi santrali projelerimizdir. Belediye olarak bu çalışmaları enerjimizi üretip tasarruf etmek ve aynı zamanda doğayı korumak için yürütüyoruz. Belediye hizmet binası çatısında başlattığımız güneş enerjisi sistemi projesini bir üst aşamaya taşıyarak bu çalışmayı Tropikal Kelebek Bahçemizde ve Yeni Nesil Şehir Kütüphanemizde sürdürdük. Türkiye'de pek çok ilkeye sahip örnek bir yatırım olan Sporcu Seçme ve Geliştirme Merkezimiz tamamlandığında kendi güneş enerjisi fonksiyonuna sahip, kendi kendini idame ettirebilen yeşil binalarımızdan biri olacaktır. Bu projelerden şu anda en kapsamlısı olan Bağrıkurt güneş enerjisi santralleri ile belediye tesislerimizin enerji ihtiyacının %90'ını karşılıyoruz. Bu proje sayesinde aynı zamanda yıllık 85 bin 600 ağacın kesilmesinin ve 4 bin 534 ton CO2 emisyonunun da önüne geçiyoruz. Ayrıca projede üretilen elektrik 2 bin 283 ailenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılıyor. günde 20 ile

30 bin Türk lirası elektrik üreten fabrikamızda, hava koşullarının değişkenliğine bağlı olarak ayda ortalama 1 milyon Türk lirası elektrik üretiyoruz.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir