Stabilcoinler Bitcoin ağına mı taşınıyor? CEO konuştu

2021 sonlarında Taproot güncellemesinin ardından Lighting Labs sayesinde stabilcoinler önümüzdeki dönemde Bitcoin ağına girebilir.

Lightning Labs CEO'su Elizabeth Stark, FT Live'ın Londra'daki Kripto ve Dijital Varlıklar zirvesinde Lightning Network'teki en son gelişmeleri açıkladı.

Şirketin kurucu ortağı, geleneksel finansal tüccarlardan oluşan bir izleyici kitlesine Bitcoin ve Lightning Network hakkında güçlü bir sunum yaptı.

Lightning Labs kurucu ortağı Elizabeth Stark, FT Live'da sahnede: Kaynak: Gareth Jenkinson

Lightning Labs'ın Taproot Assets protokolü, stabilcoin'leri ve tokenize edilmiş varlıkları Bitcoin'e getirme işlevselliği sağlar. Stark'a göre geliştiriciler bu hedefe yönelik önemli ilerleme kaydetti. Ünlü isim, Lightning'deki işlemlerin test edildiğini iddia etti:

“Ekim ayında ilk kod parçasını yayınladık ve yakın zamanda Lightning'deki ilk varlık işlemini tamamladık. Amacımız, Bitcoin blok zincirinde kripto para birimleri ve stablecoin'lere sahip olmak.”

Stark, söz konusu varlıkların yüksek ücretler ve diğer sorunlardan muzdarip olan diğer blockchainlerde çalıştığını belirtti. Stark, Bitcoin ağının stabilcoin kullanımını kolaylaştıracak en iyi ağ olduğunu savundu. Lightning Labs CEO'su, BTC ağının güvenlik ve merkeziyetsizlik açısından rakipsiz olduğu görüşünde.

Bitcoin ağı stablecoin'lerle çalışabilir mi?

Stark, özellikle enflasyonun yüksek olduğu ve fiat para birimlerinde devalüasyonun olduğu ülkelerde Bitcoin (BTC) ve stabilcoinlerin bir alternatif olduğuna inanıyor.

Lightning Labs CEO'su, stabilcoin kullanımının COVID-19 salgınından bu yana önemli ölçüde arttığını ve kullanıcıların çoğunluğunun gelişmekte olan ülkelerde ikamet ettiğini söyledi.

“En sadık kullanıcılar, varlıklarını korumak isteyen vatandaşlar oldu. Bazı durumlarda Bitcoin kullanıyorlar, diğer durumlarda ise stabilcoinler kullanıyorlar.”

En büyük iki stablecoin oyuncusu Tether (USDT) ve Circle (USDC), Almanya ve Güney Kore gibi büyük ülkelerden daha fazla ABD Hazine tahviline sahip. Stark, bireylerin stablecoin'lere olan ilgiden faydalanmadıkları göz önüne alındığında bunun ilginç bir gerçek olduğunu söyledi.

Hiperenflasyonla veya istikrarsız ekonomik ortamlarla mücadele eden ülkelerde yaşayanlar için stabilcoin tutma tercihi, onların değerini koruma ihtiyacından kaynaklanıyor.

Yıldırımla çalışan stabilcoinler üstün olacak

Stark, stabilcoin piyasasının değerindeki önemli büyüme göz önüne alındığında, Bitcoin ağında stabilcoinlerin ve gerçek dünya varlıklarının (RWA'lar) ihracını sağlamak için altyapıya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

“İşte bu yüzden şu anda bu protokolü, bu teknolojiyi geliştiriyoruz. Varlıkları ihraç etmiyoruz, rayları inşa ediyoruz. Varlık ihraççıları, teknolojimizi kullanarak gerçek dünyada tokenize edilmiş varlıklar yayınlayacak” dedi.

CEO, finansal kurumların Bitcoin üzerinden değerli metaller, stablecoinler ve diğer fiat destekli varlıkları ihraç edebileceğini ve ardından Lightning Network üzerinde işlemler gerçekleştirebileceğini ekledi.
Stark'ın vurguladığı diğer blok zincirleri ve geleneksel finansal sistemlerle karşılaştırıldığında göreceli maliyet belki de en önemlisiydi:

“Ücretlerin %3, hatta %1 kadar düşük olabildiği ABD'deki Visa'ya bakarsak, Lightning'de stabilcoinlerle işlem yapmak önemli ölçüde daha düşük, bir sent veya daha az olabilir.”

Stark, bu şekilde insanların geleneksel ağlara göre çok daha düşük ücretlerle küresel ölçekte rekabetçi bir şekilde ticaret yapabileceklerini ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir