Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılma sürecinin onaylanacağına inanıyorum

Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılım sürecini onaylayacağına inanıyorum

REKLAM

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik sürecinin Türkiye'nin onayıyla tamamlanacağına inandığını söyledi.

Stoltenberg, NATO ile AB arasındaki işbirliğine ilişkin ortak deklarasyonun imza töreninin ardından AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İsveç'in Türkiye'nin taleplerinin tamamını karşılayamayacağı yönündeki açıklamasına ilişkin görüşü sorulan Stoltenberg, şunları söyledi: “İsveç ve Finlandiya'nın katılım protokollerinin tamamlanacağına ve tüm NATO üyelerinin parlamentolarında katılım protokollerini onaylayacağına inanıyorum. “Bu Türkiye için de geçerli.” dedi.

İki ülkenin NATO'ya katılım sürecinin modern ittifak tarihindeki en hızlı süreç olduğunu vurgulayan Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye ile imzalanan üçlü anlaşma muhtırası ile terörle mücadelede işbirliği yapma ve silah satışına yönelik kısıtlamaları kaldırma konusunda mutabakata vardığını hatırlattı. Madrid'deki NATO Zirvesi toplantısında şöyle konuştu:

“Bunlar da sonuçlanıyor. Daha fazla bilgi ve istihbarat paylaşımı için kalıcı bir mekanizma kurdular ve terör tehditlerine karşı daha yakın çalışıyorlar. Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Hiçbir NATO müttefiki terörden Türkiye kadar zarar görmemiştir. “Dolayısıyla NATO müttefikleri ile İsveç ve Finlandiya'nın bu konuda daha fazla çaba göstermesini memnuniyetle karşılamalıyız.”

Stoltenberg ayrıca İsveç ve Finlandiya'nın henüz NATO üyesi olmasalar da üyelik başvurusu öncesinden çok farklı bir aşamada olduklarını söyledi.

ABD'nin de aralarında bulunduğu bazı NATO ülkelerinin Finlandiya ve İsveç'e güvenlik garantileri verdiğini ve NATO'nun bölgedeki varlığını artırdığını hatırlatan Stoltenberg, artık iki ülkeden yetkililerin NATO'nun toplantı ve faaliyetlerine birçok düzeyde katıldığını kaydetti.

Stoltenberg, “Türkiye ve Macaristan'ın katılım protokollerinin parlamentoların onayıyla tamamlanmasının önemini görüyorum. Bunun gerçekleşeceğine inanıyorum.” dedi.

NATO ve AB ortak tehditlere karşı işbirliği deklarasyonu imzaladı

Bu arada, Rusya ve Çin'e karşı işbirliğinin artırılması, Ukrayna'ya desteğin sürdürülmesi ve iki taraf arasındaki iş birliğinin bir üst seviyeye taşınması amacıyla NATO ile AB arasında ortak deklarasyon imzalandı.

Ortak bildiri, NATO Genel Merkezi'nde düzenlenen törende NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel tarafından imzalandı.

Daha önce 2016 ve 2018 yıllarında imzalanan deklarasyonlara dayanılarak hazırlanan yeni metinde, NATO-AB işbirliğinin ortak değerlere dayandığı ve bugün Avrupa-Atlantik bölgesinin son yılların en büyük tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. ve Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini.

“Rusya'nın savaşı Avrupa'da ve dünyada güvenlik ve istikrarı baltalıyor.” Açıklamada, Rusya'nın saldırganlığı en güçlü ifadelerle kınandı.

NATO ve AB, Rus yönetimine askerlerini Ukrayna'dan derhal çekmesi çağrısında bulunarak, Ukrayna'ya verilen desteğin sürekli olduğunu ve devam edeceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir