Suriyeli aile Frontex'e açılan tazminat davasını kaybetti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Kobani ailesi, Frontex'ten yaşadıklarını iddia ettikleri insan hakları ihlalleri nedeniyle uğradıkları maddi ve manevi mağduriyet için 136 bin euro tazminat talep etti.

REKLAM

Suriyeli mülteci bir ailenin Avrupa Birliği'nin (AB) sınır koruma kurumu Frontex'e açtığı örnek tazminat davası reddedildi.

Merkezi Lüksemburg'da bulunan Avrupa Adalet Divanı Genel Mahkemesi, Suriye'deki iç savaştan kaçarak Yunanistan'a sığınan, ancak 2013 yılında Türkiye'ye sınır dışı edilen ailenin yaşadığı mağduriyetten kurumun “sorumlu tutulamayacağına” karar verdi. Frontex ve Yunan kuvvetleri.

Yüksek mahkeme, açıklanan kararında Frontex'in sığınma başvurularını değerlendirme yetkisinin bulunmadığını, geri dönüş kararlarını değerlendirme ve uluslararası koruma başvurularını inceleme yetkisinin “yalnızca üye devletlere ait” olduğunu vurguladı.

Ne oldu?

İnsan hakları aktivistlerinin emsal teşkil etmesini umduğu dava, dört çocuklu ailenin uluslararası koruma talep etmesine rağmen Yunanistan'ın Kos adasından uçakla Türkiye'ye sınır dışı edilmesinden beş yıl sonra, 2021'de düştü.

Kobani ailesi, Frontex'ten yaşadıklarını iddia ettikleri insan hakları ihlalleri nedeniyle uğradıkları maddi ve manevi mağduriyet için 136 bin euro tazminat talep etti.

Aile, Türkiye'ye kaçarken o sırada 1 ile 7 yaşları arasındaki çocuklarının kendilerinden ayrıldığını, Adana'ya vardıklarında ebeveynlerin ise hapsedildiğini söyledi.

Serbest bırakıldıklarında barınma, su, temizlik gibi temel hizmetlere erişemeyen aile, daha sonra Irak'a yerleşti.

“Karar tatmin edici değil”

Ailenin ve çocukların maruz kaldığı muamelenin AB hukukuna aykırı olduğunu savunan avukatlar, Euronews'e yaptıkları açıklamada kararın “tatmin edici olmadığını” söyledi.

Avukatlar ayrıca Frontex'in, ailenin maruz kaldığı yasadışı geri itme ve sınır dışı etme olaylarındaki rolünden dolayı sorumlu tutulmamasının “hayal kırıklığı” olduğunu da söyledi.

Bu dava, Frontex'in mültecileri “geri ittiği” iddiasıyla ilk kez olası bir yasal işlemle karşı karşıya kalması anlamına geliyor; bu tür suçlamalar geçmişte sık sık kuruma yöneltiliyordu.

Kararın Frontex'in yetki ve sorumluluğuna ilişkin temel soruları gündeme getirdiğini söyleyen avukatlar, “Fronex'in izleme görevini nasıl yerine getirmesi gerektiği açık değil” dedi. Hukuki yollara başvurmaya devam edeceklerini söyledi.

Dikkatle takip edilen bir vaka

Frontex şu anda Avrupa Ombudsmanı tarafından Temmuz ayında 750 kadar göçmenin ölümüne yol açtığı tahmin edilen ölümcül Adriana gemi enkazındaki rolü nedeniyle dava ediliyor. soruşturma konusu.

Adalet Divanı'nın kararı, AB'de sığınma taleplerinin artması ve bunun da göç konusunu siyasi gündemin üst sıralarına taşıması bağlamında geldi.

Bu hafta açıklanan yeni veriler, 2023'ün ilk yarısında 519.000 başvurunun yapıldığını gösteriyor. Bu miktar 2022 yılıyla karşılaştırıldığında yüzde 30 oranında bir artış anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir