Tether dolandırıcılardan 5,2 milyon dolar ele geçirdi

Stablecoin ihraççısı Tether, kimlik avı dolandırıcılığı nedeniyle 14 Mayıs'ta 5,2 milyon dolar değerindeki stablecoin Tether'i (USDT) dondurdu. Söz konusu varlıklar “USDT Yasaklı Adres” etiketli 12 Ethereum cüzdanında saklanıyordu.

Zincir içi analiz firması SlowMist'in güvenlik şefi, adreslerin kimlik avı dolandırıcılıklarından elde edilen fonları aklamak için kullanıldığını söyledi ve daha fazla ayrıntı vermedi.

Kaynak: Sis Takip

Dünyanın en büyük stablecoin ihraççısı Tether, hack'ler, istismarlar ve dolandırıcılıklarla bağlantılı milyarlarca dolarlık varlığı dondurdu. Tether CEO'su Paolo Ardoino bunu bir röportajda söyledi

Ocak 2022'de Tether, değeri 150 milyon USDT'nin üzerinde olan üç Ethereum adresini kara listeye aldı. Ekim 2022'de Tether, Ethereum'daki 8,2 milyon USDT'yi dondurdu ve 215 Ethereum tabanlı USDT adresini kara listesine ekledi.

2022'nin sonunda Tether'in varlıkları 360 milyon dolardan fazla donmuştu. Ekim 2023'te stabilcoin ihraççısı, Ukrayna ve İsrail'deki terörist faaliyetlerle bağlantılı 817.000 dolarlık USDT'yi dondurdu. Bir ay sonra aşk dolandırıcılarına bağlı 225 milyon USDT donduruldu.

Stablecoin ihraççısı ayrıca 40'tan fazla ülkede 24 emniyet teşkilatı ile ortaklık kurdu. Şirket, kolluk kuvvetlerinin son 12 ayda 198, son üç yılda ise 339 cüzdanın dondurulması yönündeki talepleriyle işbirliği yaptı.

Tether ayrıca ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nin Özel Olarak Belirlenmiş Uyruklular Listesi'ndeki yaptırıma tabi kişilerle bağlantılı varlıkları dondurmak için ikincil piyasa kontrolleri de başlattı. Yaptırım uygulanan ülkeler tarafından kontrol edilen veya sahip olunan herhangi bir şirket veya kişi listeye dahil edilmiştir.

Merkezi olmayan defter teknolojisinin kullanılması, kripto şirketlerinin fonları zincir üzerinde takip etmesine olanak tanır. Stablecoinlerin merkezi yapısı, ihraççılarının kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı varlıkları dondurmasına olanak tanıyor.

Cointelegraph, yasaklı adresler ve bunların bağlantılı olduğu kimlik avı dolandırıcılıkları hakkında yorum yapmak için Tether'e ulaştı ancak yayınlandığı sırada herhangi bir yanıt alamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir