TON, günlük aktif kullanıcı sayısında ETH'yi geride bıraktı

Telegram'ın “Açık Ağ” (TON) blok zinciri, bu ay neredeyse her gün Ethereum'dan daha fazla günlük aktif adres kaydetti.

Bir araştırma firması bunun geniş bir kullanıcı tabanından beslenen bir hareket olabileceğini öne sürüyor. Ancak verilerin resmin tamamını yansıtmadığı da bir gerçek.

Delphi Digital, 10 Haziran'da X'e yaptığı açıklamada, “TON'un Telegram'ın 900 milyon kullanıcı tabanından beslenen sessiz büyümesi, günlük aktif adreslerini Ethereum'un üzerine çıkardı” dedi.

Araştırmacılar Tone'un Telegram uygulaması üzerinden dağıtıldığı gerçeğini de göz ardı etmedi.

Kaynak: Delphi Dijital

Bir blockchain üzerinde günlük işlem yapan farklı cüzdanların sayısını ölçen Artemis'ten elde edilen veriler, Ton ve Ethereum'un, Ton'un Ethereum'u ilk kez geride bıraktığı 17 Mayıs'tan bu yana baş başa olduğunu gösteriyor. TON, haziran ayının başına doğru hız kazandı ve şimdiye kadarki 11 günün 10'unda Ethereum'dan daha iyi performans gösterdi.

TON, ayın başından bu yana yüksek bir trend izliyor ve 3 Haziran'daki rekor 568.300 adres de dahil olmak üzere, Haziran ayındaki 11 günün 10'unda Ethereum'dan daha iyi performans gösteriyor.

Artemis'in verilerine göre Ethereum 13 Eylül 2023'ten bu yana bu seviyelere ulaşamadı.

12 Mart'tan bu yana Ethereum ve TON'daki günlük aktif adresler. Kaynak Artemis

Ancak resmin bir kısmı eksik. Ethereum işlemlerinin ikinci katman ağlara taşınması sonucunda ekosistemdeki kullanıcı faaliyetlerinin çoğunluğu katman 2 ölçeklendirme çözümlerinde gerçekleşmektedir. Bu durum Ethereum'un olduğundan daha durağan görünmesine neden olabilir.

Örneğin, Ethereum'un ana katman 2'lerinden üçü olan Arbitrum, Base ve Optimism, yalnızca 11 Haziran'da toplam 1,3 milyon günlük aktif adres kaydetti.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, yol haritasının bir parçası olan ana blok zincirini ölçeklendirmek için L2'nin kullanılmasını savunuyor.

TON ağı etkinliğindeki artış, Telegram'ın Tether (USDT) stabilcoin'ini TON'a yakın zamanda entegre etmesi ve beş ay önceki lansmanından bu yana Notcoin'e kaydolan 35 milyon kullanıcıya bağlanabilir. Notcoin, çeşitli sosyal aktiviteleri tamamlayarak kazanılabilen bir “kazanmak için dokun” tokenidir.

Telegram ayrıca 6 Haziran'da dijital satın alımlar yapmak için kullanılan uygulama içi para birimi olan Telegram Stars'ı da piyasaya sürdü.

Telegram ticaret botları aynı zamanda mesajlaşma platformunda popüler bir kripto para birimi kullanım örneğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir