Ukrayna, orduyu güçlendirmek için mahkumları askere almaya başladı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Rusya'nın artan saldırılarıyla karşı karşıya kalan Ukrayna, ordusunu güçlendirmek için cezaevlerine yöneliyor.

REKLAM

Ukrayna ordusu, devam eden Rus işgali karşısında silahlı kuvvetlerine yeni askerler kazandırmak için mahkumları askere almaya başladı. Şu ana kadar 3 bine yakın mahkum bu karara başvurdu.

Esirlere, kararlaştırılan sürenin sonuna kadar askeri görevlerini yerine getirmeleri koşuluyla, savaş sonunda şartlı tahliye hakkı tanınacak.

Ukrayna yeterli sayıda asker toplamakta zorluk çekiyor. 38 milyonluk nüfusu Rusya'nın 144 milyonuna göre küçük olan Ukrayna da ön saflarda ağır kayıplar veriyor ve hayatta kalanların sayısı giderek azalıyor.

Yeni kararla yüzlerce askerin daha harekete geçirilmesi hedeflense de bu süreç aylar sürebilir.

Rus bombardımanı yoğunlaşıyor

Associated Press'in Ukrayna belgeleri, Rusya fotoğrafları, insansız hava araçları ve uydu görüntüleri üzerinde yaptığı analize göre Rusya, 2024 yılında Ukrayna'nın ön cephesindeki şehirleri bombalar ve geniş bir uçak pisti ağı kullanarak daha önce bir savaşta görülmemiş ölçekte yok edecek. . hızlandırıldı.

Bulgular, son dönemdeki Rus saldırılarının hızı ve yoğunluğunun göstergesidir.

Rusya'nın bombaların ilk kez kullanıldığı Bakhmut'u yok etmesi bir yıl sürdü. Bunu Avdiivka'da aylar süren yıkım izledi.

Ancak her iki şehrin kalıntılarını gösteren analiz edilen görüntülere göre, aynı şeyin Vovchansk ve Khasiv Yar bölgelerinde yapılması yalnızca birkaç hafta sürdü.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy geçen hafta yaptığı açıklamada, “Rusya'nın Ukrayna'ya karşı sahip olduğu en büyük stratejik avantaj, gökyüzündeki avantajıdır. Bu, Rus birliklerinin ana karada ilerlemesine yardımcı olan terör füzeleri ve bombalarıyla ilgilidir” dedi.

Ukrayna da Mart ayından bu yana yoğunlaşan elektrik sorunuyla boğuşuyor. Son üç aydır evlere verilen elektriği karneye bağlamak zorunda kalan kamu kurumları, elektrik altyapısına yönelik sistematik hava saldırıları nedeniyle talebi karşılamakta zorlanıyor.

Her ne kadar ülkenin üst düzey yetkilileri defalarca müttefik ülkelere enerji santrallerini Rus füzelerinden ve insansız hava araçlarından korumak için daha fazla hava savunma sistemi sağlamaları yönünde çağrıda bulunsa da, bu zaten gerçekleşti.

Zelenskiy olumlu düşünmeye devam ediyor

Rusya'nın devam eden saldırılarına ve ordusunun karşılaştığı sorunlara rağmen Zelenskiy Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın “artık Rusya'nın emperyal emellerini yenebilecek kadar güçlü olduğunu” söyledi.

Zelenskiy konuşmasında, Rusya'ya karşı savaşı kazanmanın “tüm Avrupa'ya barış ve güvenliği yeniden getireceğini” söyledi.

Zelenskiy ayrıca Romanya'ya ABD yapımı Patriot sistemi gönderme kararından dolayı teşekkür etti. Ekibinin “birkaç Patriot'un daha teslim edilmesini sağlamak için” çalıştığını ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir