Yargıtay Başkanı Muhsin Şentürk, Yargıtay Başsavcılığına seçildi – Son Dakika Türkiye Haberleri

Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin'in görev süresinin dolması nedeniyle Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nda 8 adayın katılımıyla yapılan seçimin ardından Yaşar Şimşek 86 oy aldı. Muhsin Şentürk 77 oy, Hakan Yüksel 56 oy, Mustafa Erol 33 oy ve Yusuf Kuzu 31 oy alarak aday gösterildi.

AKP Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 gün içinde Yargıtay başsavcılığına adaylardan birini seçmesi bekleniyordu.

Erdoğan'ın atama kararı bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Can Atalay'ın kararına imza atan Yargıtay 3. Ceza Dairesi başkanlığına Yargıtay Başsavcısı Muhsin Şentürk'ü atadı.

Muhsin Şentürk, yaş sınırlaması nedeniyle emekli olmadığı takdirde 4 yıl görev yapacak.

Yüksek Mahkeme 25 Mart'tan bu yana başkanlık için seçim çağrısında bulunuyor. Ömer Kerkez Yargıtay'ın yeni başkanı seçildi.

MAHKEME'NİN CAN ATALAY KARARI UYGULANMADI

Şentürk, Anayasa Mahkemesi'nin TİP Milletvekili Hatay Can Atalay'ın tutukluluğuna son verilmesi yönündeki kararını uygulamadı.

MUHSİN ŞENTÜRK KİMDİR?

Muhsin Şentürk 1968 yılında Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Ankara'da hakim adayı olarak iş hayatına başlayan Şentürk, sırasıyla Kars Susuz, Sivas Koyulhisar cumhuriyet savcısı, 3. Ceza Dairesi soruşturma hakimi olarak görev yaptı. Yargıtay ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı. 2012 yılında Yargıtay üyeliğine seçilen Muhsin Şentürk, evli ve iki çocuk babasıdır.

Muhsin Şentürk, Resmi Gazete'nin 16 Mayıs'ta yayımlanmasıyla Yargıtay Başsavcılığına atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir