Yaz aylarında yağlı ve baharatlı yiyecekler yemek mide sorunlarına neden olabilir – Son Dakika Sağlık Haberleri

Diyetisyen Vedat Gülen, özellikle sıcak havalarda vücudun su ve mineral kaybettiği yaz aylarında sağlığı nasıl koruyacağımız, kilo kontrolü ve beslenme konusunda ipuçları verdi.

Kilo kontrolünün kış aylarında başlamasıyla ilgili konuşan Gülen, şunları söyledi: “Kilo kontrolüne kışın, yaz ayları başlamadan başlanmalıdır. Yaz aylarında sıcaktan dolayı yağlı yiyecekler biraz yorucu olabiliyor. İştah kışın olduğu kadar açık olmayabilir. Benim tavsiyem kış mevsiminde kilo kontrolüne başlamanızdır. Bu dönemde iklime bağlı diyetler daha rahat takip edilebilir. Birçok kişi yaz aylarında tatile çıkıyor ve diyet yapmak istemiyor. “Bu nedenle müşterilerimize yaz aylarını daha rahat geçirebilmeleri için kışın kilolarına dikkat etmeleri gerektiğini söylüyoruz.”

Özellikle yaz ve kış aylarında tüketilmesi gereken besinlerden uzak durulması gerektiğini vurgulayan Gülen, şöyle konuştu: “Yüksek kalorili besinlerden, baklagillerden ve gaz yapıcı besinlerden uzak durulması gerektiğini söylüyoruz. Mümkün olduğunca daha sıvı bir diyet tüketilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Bu mevsimde bol miktarda yeşil meyve ve sebze tüketmelisiniz. Likopen içeriği çok yüksek olan meyve ve sebzeleri tüketmelisiniz. Bu tür besinler aynı zamanda kalp-damar hastalıkları ve sıcaktan kaynaklanan tansiyon sorunlarına da oldukça faydalıdır” dedi.

Gülen, “Beslenme açısından aşırı baharat kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır” diyerek konuşmasına devam etti ve şunları söyledi:

“Fizyolojik sindirimden kaynaklanmaktadır. Sıcak havalarda vücudumuzun su dengesini ter yoluyla sağlaması gerekir. Çok baharatlı bir diyet tüketildiğinde hem sindirim sistemi etkilenir hem de terle atıldığında çok kötü kokulara neden olabilir. Çok baharatlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir