Zülüf Livaneli 1994 seçimlerini hatırlattı; İmamoğlu'na oy istedi: 'Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere birçok belediye Refah'a geçti' – Son Dakika Siyaset Haberleri

Sanatçı Zülfü Livaneli, 1994 yerel seçimlerini hatırlattı.O yıl SHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Livaneli, seçmenlere seslendi.

“AYNI HATIN OTUZ YIL SONRA TEKRARLANMASINI ÖNLEMEK İÇİN”

Livaneli, X (Twitter) hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sevgili arkadaşlar, çok önemli bir seçim dönemindeyiz. Bundan tam otuz yıl önce sağ-sol ayrımı çok açıktı. Bütün ikna ve birleştirme çabalarıma rağmen üç sol parti seçime girdi. En çok oyu almamıza rağmen bizi böldüler. Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere birçok belediye sosyal yardıma geçti. “30 yıl sonra aynı hatanın tekrarlanmaması için tüm duyarlı İstanbulluları Pazar günü sandık başına gitmeye ve Ekrem İmamoğlu'na oy vermeye davet ediyorum.”

SHP, DSP VE CHP AYRI ADAYLARLA SEÇİME GİTTİ

Livaneli'nin hatırladığı gibi, 1994 seçimlerinde merkez sol partiler SHP, DSP ve CHP İstanbul seçimlerine üç farklı adayla girmiş, Refah Partisi'nin adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 25 oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştu.

1994 yerel seçimlerinde İstanbul'da yarışan adaylar ve aldıkları oylar şöyle:

Refah Partisi – Recep Tayyip Erdoğan: %25,19.

Vatan Partisi – İlhan Kesici: %22,14.

Popülist Sosyal Demokrat Parti (SHP) Zülfü Livaneli: %20,3.

Doğru Yol Partisi – Bedrettin Dalan: %15,46.

Sol Demokrat Parti – Necdet Özkan: %12,38.

CHP – Ertuğrul Günay: %1,87.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir