ABD Senatosu Ukrayna ve İsrail'e yönelik 95 milyar dolarlık yardım paketini onayladı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Çarşamba günü yasayı imzalayacağını açıklayan Başkan Joe Biden, paketin “Amerikan liderliğinin gücü hakkında dünyaya bir mesaj gönderdiğini” söyledi.

REKLAM

ABD Senatosu, fonların Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a gideceği 95 milyar dolarlık (88 milyar Euro) dış yardım paketini ezici bir çoğunlukla onayladı.

Cumartesi günü Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen tasarı, Salı akşamı Senato tarafından 18'e karşı 18 79 lehte oyla onaylandı.

Tasarı, ABD'nin daha fazla savaşa ne ölçüde dahil olması gerektiği konusunda aylarca süren gecikme ve tartışmaların ardından kabul edildi.

Tasarıya destek sağlamak için kongre liderleriyle birlikte çalışan Başkan Joe Biden, yaptığı açıklamada tasarıyı çarşamba günü imzalayacağını ve Rusya'ya karşı ön cepheyi koruma mücadelesi veren Ukrayna'ya silah gönderme sürecini derhal başlatacağını söyledi. .

Pakette ayrıca İsrail'e savaş zamanı yardımı ve Gazze'de yaşayan Filistinlilere insani yardım sağlamak için 26 milyar dolar (24 milyar euro) da yer alıyor.

Çin'in Tayvan ve Hint-Pasifik bölgesine yönelik tehditlerine karşı koymak için 8 milyar dolar (7 milyar euro) tahsis edildi.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve Senato Cumhuriyetçi Lideri Mitch McConnell, yasanın geçirilmesini birinci öncelik haline getirerek, yardımın Senato tarafından onaylanmasını sağlamak üzere Ukrayna ve İsrail'e bağlanmayı kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir