Beyin Sağlığını Korumanın 8 Yolu – SAĞLIK

Beyin sağlığı için yaşam tarzı, fiziksel aktivite, beslenme, stres ve kaygının önemli olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. hormon üretimi, kas ve bezlerde fonksiyonel bozukluklar ve organ aktivitesinde bozulmalar. “Ayrıca ilerleyen yaşla birlikte beyinde meydana gelen değişiklikler de dış faktörlerin etkisiyle bazı hastalıklara neden olabiliyor” dedi. Anadolu Sağlık Merkezi Hastane Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Nihal Işık, beyin sağlığını korumak için 8 öneride bulundu:

  • Düzenli fiziksel aktivite; Depresyon riskini azaltmaya, uyku kalitesini artırmaya, beyne ve diğer organlara kan akışını artırmaya, zihinsel ve fiziksel işlevleri iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca düzenli egzersiz demans ve Alzheimer riskini azaltır.
  • Çeşitli araştırmalara göre tütün ürünleri beyinde bazı olumsuz değişikliklere neden olabiliyor. Bu nedenle tütün ürünlerinin sınırlandırılması veya bırakılması beyin ve dolaşım sistemi sağlığı açısından önemlidir.
  • Yeterli ve kaliteli uyku; Beynin gün içinde aldığı bilgileri pekiştirip depolamasına yardımcı olabilir, vücudun dinlenmesini sağlayabilir ve stresi azaltmada etkili olabilir. Yetersiz uyku hafıza güçlüklerine, ruh hali sorunlarına ve konsantrasyon eksikliğine yol açabilir.
  • Kan basıncınızı normal aralıklarda tutmak sağlığınız için önemlidir. Artan kan basıncı kan damarlarına zarar vererek beyin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.
  • İdeal kilonuzu korumaya ve dengeli beslenmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Beyin fonksiyonlarını yerine getirebilmek ve sağlıklı yapısını koruyabilmek için; Tam tahıllı ürünler, et, tavuk ve balık, taze meyve ve sebzeler, sağlıklı yağlar ve süt ürünlerine yeterli miktarda yer verilmelidir.
  • Gereksiz ilaç kullanımı azaltılmalıdır.
  • Stres ve depresyon kontrol altına alınmalıdır.
  • Diyabet gibi kronik hastalıklar mevcutsa düzenli takip gereklidir.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir