Biden'ın oğlu hakim huzurunda: Hapis riskiyle karşı karşıya – Son Dakika Dünya Haberleri

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, ilişki yaşadığı yetişkin sinema oyuncusu Stormy Daniels'a “sus vergisi” ödemekten ve bu kez 2016 başkanlık seçimlerinde ödemeyi karşılamak için resmi belgelerde tahrifat yapmaktan suçlu bulunmasına tepkiler devam ederken, bu kez de ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden hakim karşısına çıktı.

Hunter Biden'ın uyuşturucu etkisi altındayken silah satın almakla suçlandığı dava Delaware Bölge Mahkemesinde başladı.

İlk duruşmada, önceden seçilmiş yaklaşık 250 Delaware sakinine, jüride tarafsız olarak görev yapıp yapamayacaklarını belirlemek için çeşitli sorular soruldu.

Pek çok jüri üyesi adayı, Biden'ı tanıdıkları, siyasi eğilimleri güçlü olduğu veya bağımlılıkla mücadele eden aile bireyleri olduğu için tarafsız olamayacakları gerekçesiyle elenirken, mahkeme jüri üyesi olarak Delaware'li 6 kadın ve 6 erkek seçti.

Yemin eden jüri üyelerine davaya ilişkin yol haritası niteliğindeki talimatları okuyan Yargıç Maryellen Noreika, yarın duruşmada açılış konuşmalarının başlayacağını duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden, oğlu Hunter Biden'a açılan davaya ilişkin yazılı açıklama yayınladı. “Ben cumhurbaşkanıyım ama aynı zamanda bir babayım. “Jill ve ben oğlumuzu seviyoruz ve onunla gurur duyuyoruz.” Biden, Hunter Biden'ın zorluklar karşısında gösterdiği dayanıklılığın onlara ilham verdiğini söyledi.

Biden, “Başkan olarak, devam eden federal dava hakkında yorum yapmıyorum ve yapmayacağım, ancak bir baba olarak oğluma sınırsız sevgim, güvenim ve saygım var.” dedi.

Kardeşi Beau Biden'ın 2015 yılında beyin kanserinden hayatını kaybetmesinin ardından uyuşturucu ve alkole yönelmesiyle tanınan Hunter Biden, uyuşturucu bağımlılığının pençesindeyken 2018 yılında Delaware eyaletinden ateşli silah satın almakla suçlanıyor.

Hunter Biden'a yönelik suçlamalar arasında federal lisanslı bir silah satıcısına yalan söylemek, silah satın alırken yanlış beyanda bulunmak ve 11 gün boyunca yasa dışı silah bulundurmak yer alıyor.

Dava sonunda Hunter Biden'ın 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği iddia ediliyor. Bu durum, ilk kez görevdeki bir Amerikan başkanının oğlunun hakim karşısına çıkması açısından önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir