Bitcoin ETF'leri 1 haftada 2 aylık madencilik arzını aldı

ABD'deki Bitcoin (BTC) Spot Borsa Yatırım Fonları (ETF'ler), geçen hafta önde gelen kripto para biriminin neredeyse iki aylık madencilik arzına eşdeğer satın aldı.

HODL15Capital verilerine göre, 3-7 Haziran ticaret haftasında 11 fon yaklaşık 1,83 milyar dolarlık girişle 25.729 BTC satın aldı. Bu rakam, aynı dönemde çıkarılan 3.150 yeni BTC'den yaklaşık sekiz kat daha fazla.

HODL15Capital'in sayımına göre sadece bir haftada satın alınan Bitcoin miktarı 29.592 BTC, yani neredeyse mayıs ayı boyunca gerçekleşti. Haziran ayının ilk günleri, BTC'nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.679 dolara ulaştığı Mart ortasından bu yana en büyük alımların gerçekleştiği hafta oldu.

11 Ocak'taki lansmanından bu yana ABD Bitcoin ETF'lerinin haftalık BTC alımları. Kaynak: HODL15Capital/X

Toplamda 11 ETF, Ocak ayındaki lansmanından bu yana 15,69 milyar dolarlık net giriş gördü; buna Grayscale'in fonundan 17,93 milyar dolarlık net çıkış ve yönetim altındaki varlıkların toplamı yaklaşık 61 milyar dolar oldu.

Bitcoin destekçileri, yalnızca 21 milyon BTC'nin piyasaya sürüldüğü yerleşik kıtlık mekanizması nedeniyle uzun süredir kripto para birimini “dijital altın” olarak lanse ediyor.

Altın ETF'ler 20 yıldır ve Bitcoin ETF'ler sadece beş aydır ortalıkta olmasına rağmen, Bitcoin ETF'lerinde yönetilen varlıkların miktarı ülkenin altın ETF'lerinin yaklaşık %60'ını oluşturuyor, diye yazdı ETF Mağaza Başkanı Nate Geraci 9 Haziran'da. postalamak.

Cointelegraph Markets Pro'ya göre Bitcoin, ABD'deki Bitcoin ETF'lerine artan akış sayesinde geçen hafta 71.093 dolara ulaşarak 21 Mayıs'tan bu yana ilk kez 71.000 doları aştı.

Kripto para borsası kurucu ortağı “Radar Bear” geçen hafta Cointelegraph'a yaptığı açıklamada, BTC fiyatının “makroekonomik faktörlerden ve jeopolitik olaylardan daha fazla etkilendiği” için mevcut yüksek seviyesini aşmaya çalıştığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir