Bitcoin yarılanmasının ardından madencilerin gelirleri dibe vurdu

Bitcoin madencilerinin elde ettiği gelir, dördüncü Bitcoin yarılanmasının etkileri nedeniyle Mayıs ayında önemli ölçüde düştü.

Bitcoin (BTC) ağı, toplam 21 milyonluk arzın serbest bırakılmasını giderek zorlaştıracak yarılanma mekanizmasıyla tasarlandı. 20 Nisan'daki yarılanma, madencilik ödüllerini 6,25 BTC'den 3.125 BTC'ye düşürdü.

Bitcoin Runes'un yarıya indirilmesi ve piyasaya sürülmesiyle ilgili ilk heyecan, madencilerin günlük kazançlarını geçici olarak destekledi. Ancak Mayıs ayında gelirlerde keskin bir düşüş yaşandı. 1 Mayıs'ta blok ödülleri ve işlem ücretlerinden elde edilen toplam gelir 26,3 milyon dolara düştü.

Blockchain.com'un verilerine göre Bitcoin madencileri yarılanmadan önce günde ortalama 6 milyon dolar kazanıyordu.

Madencilere ödenen Coinbase blok ödüllerinin ve işlem ücretlerinin ABD doları cinsinden toplam değeri. Kaynak: blockchain.com

Mayıs ayının diğer tüm günleri de benzer gelir modelleri gördü ve Bitcoin madencilik gelirlerinde yeni bir normalin sinyalini verdi. Madencilik gelirleri 20 Nisan'da zirveye ulaşarak Bitcoin tarihinde ilk kez 107 milyon doları aşarak rekor kırdı.

Bu önemli düşüşü öngören dünya çapındaki madenciler, Bitcoin ekonomisinin bir sonraki aşamasında kârlı kalabilmek için operasyonlarını yeniden düzenlediler. Aksi takdirde madenciler, operasyonlarını desteklemek için yalnızca Bitcoin'in yüksek piyasa değerine güvenmek zorunda kalacaklardı.

CryptoQuant CEO'su Ki Young Ju, Bitcoin'in mevcut koşullar altında yarılanma sonrası madenciliği karlı hale getirmek için fiyatı 80.000 doların üzerinde tutması gerektiğini söyledi. Ancak çoğu madenci, rekabet gücünü korurken uzun vadeli işletme maliyetlerini azaltmak amacıyla madencilik ekipmanlarını yükseltmek için proaktif adımlar attı.

İlgili: Bitcoin Ağı 1 Milyar Transfere Ulaştı

Örneğin Bitcoin madencilik şirketi Bitfarms, hash oranını üç katına çıkarmak için 240 milyon dolar ayırdı. Daha önce Cointelegraph'a konuşan Bitfarms'ın finans müdürü Jeffrey Lucas, şirketin 88.000 adet yüksek verimli ekipman tedarik etmeyi planladığını paylaşmıştı:

“Dönüştürücü ekipman yükseltmesi, Bitcoin yarılanması sırasında Bitfarms'ın ölçeğini ve kârlılığını artırıyor. Bu, hash oranımızı üç katına çıkararak 21 EH/s'ye çıkaracak, hedef işletim kapasitemizi %83 artırarak 440 megawatt'a (MW) çıkaracak ve filoyu artıran bir oyun değiştirici olacak. verimlilik TH ile %40'tan 21'e çıktı.”

Bu çabaya rağmen Bitfarms, Nisan ayında 269 Bitcoin ile iki yılın en düşük aylık kazancını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir