Döviz yatırımcılarının dikkatine… Dolar ve euro ne kadar? 3 Nisan 2024 Döviz Fiyatları – Son Dakika Ekonomi Haberleri

TL, yerel seçim sonrası ilk iki işlem gününde dolar karşısında değer kazandı. TL dolar, yerel seçim öncesi son işlem gününü 32.3950 seviyesinde kapattı. Döviz kuru Pazartesi günü 31,9'a düştü. TL dolar bu sabah 32 seviyesinin altında güne başladı.TL ilk çeyrekte dolar karşısında yaklaşık yüzde 9 oranında değer kaybetti. Euro TL 34,48 bandında işlem görüyor.

Bayram tatili öncesinde yurttaşların TL'ye olan ihtiyacının artması ve seçim öncesi dövize geçiş yapanların bir kısmının aynı dönemde TL'ye yönelmesi, dolar ve TL'de nadir görülen aşağı yönlü baskının temel nedenleri oldu. . TL mevduat getirisi de döviz faizini azaltan bir diğer faktör.

Yatırımcılar döviz piyasasında hareketin Kapalıçarşı'dan başladığına dikkat çekiyor. Yerel seçim sonrası yayınlanan Türkiye piyasası raporlarında önümüzdeki döneme ilişkin çoğunlukla olumlu görüşler yer alıyor.

Ayrıca bankacıların hesaplamalarına göre net rezervler geçtiğimiz hafta yaklaşık 1 milyar dolar artarken, faiz artırımını takip eden haftada TCMB rezervlerinin 25 milyar dolara yakın ciddi kaybı da durdu.

TÜFE VE VS

Bugün saat 16.00'da başlayacak EKK toplantısının gündemi ekonominin genel durumuna ilişkin değerlendirme olacak. Mart ayı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ülke gündeminde öne çıkıyor.

Artan gıda ve hizmet fiyatlarının da etkisiyle tüketici fiyat endeksinin aylık yüzde 3,5 oranında artması, yıllık tüketici fiyatları endeksinin ise Mart ayında yüzde 69,1'e yükselmesi bekleniyor.

Reuters anketine göre enflasyonun 2024 yıl sonunda Merkez Bankası'nın (TCMB) %36 olan tahmininin oldukça üzerinde %43,75 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

SEÇİMLERİN SİYASİ ETKİSİ

AKP Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 genel seçimlerini kazanmasının ardından CHP, hafta sonu yapılan yerel seçimlerde beklenenin üzerinde oy alarak büyük bir başarıya imza attı.

Seçimlerin siyasi etkileri piyasalarda hissedilmeye devam ediyor. Bu kapsamda dün Erdoğan başkanlığındaki AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısı yapıldı ve seçim değerlendirmesi yapıldı.

AKP sözcüsü Ömer Çelik dün yaptığı açıklamada erken seçim çağrısında bulunmanın hiçbir mantığının olmadığını söylerken, 31 Mart'ın AKP'nin önümüzdeki dönemde üreteceği politikalar açısından bir “dönüm noktası” olacağını da söyledi.

AKP kaynaklarının verdiği bilgiye göre Erdoğan, dünkü toplantıda, 31 Mart'ta enflasyon baskısı ve sonuçlarının “derinden” hissedildiğini, önleyici tedbirlerin yeterli olmadığını ve başta emekliler olmak üzere toplumun birçok kesiminin sağlık kaybı yaşadığını söyledi. -yapı.

ERDOĞAN: BEN DAHİL HİÇ KİMSE SORUMLULUKTAN KAÇAMAZ

Bazı kaynaklara göre Erdoğan, görüşmede kendisi dahil AKP yönetiminin tüm üyelerinin seçim sonuçlarının sorumluluğundan kaçamayacağını söyledi.

Erdoğan'ın en büyük rakibi olarak görülen Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'u büyük bir oy farkıyla kazanması, Mansur Yavaş'ın da Ankara'yı büyük bir farkla kazanması nedeniyle Erdoğan'ın bundan sonra uygulayacağı stratejiyi yakından takip ediyoruz.

Cumhur İttifakı üyesi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de satın alma gücündeki düşüşün ve başta emekliler olmak üzere toplumun farklı kesimlerinin günlük hayatta yaşadığı sorunların seçim sonucuna etki ettiğini kabul etti.

AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Harun Armağan, hafta başında Reuters'e yaptığı değerlendirmede şunları söylemişti: “Mevcut ekonomik program için gereken her şeyi yapıyoruz ve Erdoğan'ın liderliğinde çok yetenekli ve tecrübeli bir ekonomi ekibimiz var. sıkı ve disiplinli bir program Bugünün zorlukları şunlardır: “Yaşanabilir, ancak uzun vadede harika sonuçlar getireceğini biliyoruz” dedi.

Erdoğan, partisinin yerel seçimlerde oy kaybı olarak nitelendirdiği sert oy kaybıyla ilgili “mesajın alındığını” vurgulasa da ülkede atmak istediği adımları nasıl hayata geçireceğine dair bir sinyal vermedi. Ekonomi ve yargı. Analistlerin ana vurgusu, seçmenlerin oy verme davranışını motive eden “boş potanın” nasıl doldurulacağı sorusu olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir