Dr. Schär, çölyak hastaları, dernek ve vakıflarla dayanışma amacıyla “Çölyak Haftası”nı kutladı – SAĞLIK

Schär, 9 Mayıs'ta kutlanan Çölyak Hastalığı Günü münasebetiyle çölyak hastalığı dernekleri, Çölyak Vakfı ve ELELE Sağlık ve Dayanışma Eğitim Vakfı (ESEV) ile birlikte 9-15 Mayıs tarihleri ​​arasında düzenlenen çok sayıda etkinliğe katıldı. çölyak hastalığı hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek için dünya çapında bir kampanya başlattık. Schär, İstanbul, Ankara ve İzmir Çölyak Yaşam Derneği'nin yanı sıra Aydın'dan Malatya'ya, Tekirdağ'dan Manisa'ya, Çorum'dan Kütahya'ya kadar birçok farklı ildeki çölyak dernekleri aracılığıyla çölyaklarla buluştu.

Çölyak hastalığının ve glutensiz beslenme ihtiyacının ortaya çıkması yaşam boyu bir yolculuktur. Dr. Schär Türkiye Genel Müdürü Özgür Erdoğan Türkiye'de 1 milyona yakın çölyak hastasının bulunduğunun tahmin edildiğinin altını çizmek gerekiyor. “Aileleri, eğitimcileri, sağlık çalışanlarını ve diyetisyenleri çölyak hastalığı ve glutensiz beslenmenin gerekliliği konusunda bilinçlendirmemiz gerekiyor. Sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin ve bakanlıkların bu konuda olağanüstü çaba sarf ettiğini görüyoruz ve Schär gibi biz de farklı beslenme ihtiyaçları olan bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için bu yolculuğun her aşamasında çölyak hastalarına destek olmaya çalışıyoruz” dedi. Dedi.

Herkesin bir #GlutensizKahramanı vardır

Schär, çölyak hastalarının glutensiz yolculuklarında hayatlarını kolaylaştıran ve onlara bu yolculukta daha fazla destek olan kahramanları anlatabileceği bir kısa film yarışması düzenledi. Dumpling's'de glutensiz bir öğle yemeği için buluştuk. Schär ayrıca Vita Celiaca Derneği'nin geleneksel kahvaltısına da ev sahipliği yaptı ve birçok katılımcının çocuklarıyla birlikte açık havada glutensiz yemek yemesine olanak sağladı. Ayrıca ESEV'in 12 Mayıs Pazar günü İstanbul Bağdat Caddesi'nde düzenlediği Çölyak Hastalığı Farkındalık Yürüyüşü'ne de destek vererek sunum yaptı. Yürüyüşe katılan çölyak hastaları için glutensiz ürünler.

Sertifikalı diyetisyenlere yönelik eğitimlere devam

Glutensiz gıda pazarında devrim yaratan ürünleriyle Dr., 40 yılı aşkın süredir çölyak hastalarına ve çeşitli sağlık nedenleriyle glutensiz beslenmeye ihtiyaç duyan kişilere güvenilir, lezzetli ve ulaşılabilir ürünler sunuyor. Schär, insanların glutensiz beslenmenin gerekliliği konusunda bilinçlendirilmesi açısından büyük önem taşıyan diyetisyenlere yönelik eğitim programlarına da devam ediyor.

13 Mayıs Pazartesi günü Çölyak Hastalığı Farkındalık Haftası vesilesiyle Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Baş ve Dr. koordinatörlüğünde Schär'ın sponsorluğunda düzenlenen seminerde 150'ye yakın diyetisyen bir araya geldi.

Doktor, 2022 yılından bu yana Türkiye'de sağlık çalışanlarına yönelik sertifikalı eğitim kursları da düzenlemektedir. Schär, bu yıl “Glutene bağlı hastalıklar ve glutensiz beslenme vakaları” “9 Mayıs” başlıklı üçüncü eğitim serisine başladı. Rekor sayıda diyetisyenin katılacağı ve alanında uzman konuşmacı olarak konuşacağı eğitim programı 4 ay sürecek. Eylül ayında yapılacak sınavı geçen katılımcılar sertifika almaya hak kazanacak.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir