Erdoğan: İsrail'le artık yoğun ticari ilişkimiz yok, bitti

Steinmeier, Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk anlaşmasının 100. yılı nedeniyle Türkiye'ye yaptığı ziyaretin son gününde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Erdoğan ile bir araya geldi.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İsrail ile ticari ilişkilerin sürdürülmesi konusundaki soruya “iş bitti” diyerek yanıt verdi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, üç günlük resmi Türkiye ziyaretinin son gününde Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi.

Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısında konuştu.

Alman devlet televizyonu Deutsche Welle'nin Türkçe yayın sorumlusu Erkan Arıkan, düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şu soruyu yöneltti: “Sık sık İsrail'e karşı sesinizi yükseltiyorsunuz, Netanyahu hükümetini Nazi yöntemlerini uygulamakla suçluyorsunuz ama bir yandan da yoğun bir reklam kampanyası sürdürüyorsunuz. ilişkiler, bu çelişkiyi nasıl açıklayabiliriz?” soruyu sordu.

Muhabirin sorusuna yanıt veren Erdoğan, “Artık yoğun ticari ilişki yürütmüyoruz, bu iş bitti. Dışişleri Bakanım bunu geçtiğimiz günlerde açıkladı.” o cevapladı.

Türkiye, İsrail ile ticari ilişkilerin kesilmesi yönünde kamuoyunda artan çağrıların ardından İsrail'e 54 ürünün ihracatını sınırlama kararı aldı.

Steinmeier: İki ülke olarak birbirimizin vazgeçilmeziyiz

Toplantıda konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye ve Almanya'nın birbirinin vazgeçilmez iki ülkesi olduğunu söyledi.

Almanya-Türkiye ilişkilerinin uzun ve zengin bir tarihe dayandığını belirten Steinmeier, şöyle konuştu: “Diplomatik ilişkilerimizin başlangıcının 100. yılında Türkiye'ye gelmek benim için çok önemliydi.” dedi.

Steinmeier, bu ilişkilerin sadece devletleri ve hükümetleri ilgilendirmediğinin altını çizerek, iki ülke arasındaki bağları özel kılan şeyin her şeyden önce insani ilişkiler olduğunun altını çizdi.

Steinmeier, iş sözleşmesinin imzalandığı 1961 yılından bu yana Almanya'da 3 milyona yakın Türk kökenli insanın yaşadığını hatırlattı.

Steinmeier, iki ülkenin NATO, G20 ve özellikle Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin bilgi ve görüş alışverişinde bulunması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “(Türkiye-Almanya) İki ülke olarak birbirimizin vazgeçilmeziyiz, birbirimize ihtiyacımız var. ” dedi.

“Gazze'deki insani durumu iyileştirmeliyiz”

Gazze'deki son gelişmelere de değinen Steinmeier, “Gazze'deki insani durumu düzeltmeliyiz, düzeltmeliyiz.” dedi.

Steinmeier, savaşın bölgeye yayılmasının engellenmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Filistinlilere yönelik bir siyasi perspektif olmadan İsrail'in güvenliği orta ve uzun vadede sağlanamaz. Dolayısıyla bu siyasi perspektif ancak iki devletli bir çözüm olabilir ve bu yönde yeniden adım atmalıyız.

Bu zor günlerde, Türk-Alman ilişkilerinde kısa sürede yeniden önem ve ivme kazanmamız gerekiyor. “Oldukça yoğun ve detaylı görüşmelerimizin ardından davetiniz için tekrar tüm kalbimle teşekkür ediyorum.”

İki ülke arasındaki insani ilişkilere de değinen Steinmeier, şöyle devam etti:

“100 yılı aşkın bir süre önce, Almanya'daki yoksulluktan kaçıp Türkiye'ye, bu uzak yerlere gelen zanaatkârlar, 1920'lerde Alman bilim adamları, mimarlar ve şehir planlamacıları genç Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına yardım etmeye geldiler. 1930'larda, '40'larda. Nazi Almanyası'nda baskı gören çoğu Yahudi aileler buraya geldi.”

“Vize konusunda ilerleme sağlamak için çaba göstermeliyiz”

REKLAM

Toplantıda kültürel, bilimsel ve ekonomik ilişkilerin de ele alındığının altını çizen Steinmeier, şöyle konuştu: “İki ülke arasındaki ticaret 55 milyar avroluk hacimle yeni bir rekora ulaştı. Türkiye'deki maliye politikası reformları hem Avrupa'da hem de dünyada büyük takdir görüyor. dünyanın”. Batı, Maliye Bakanı'na kadar bana eşlik ediyor.” “O da bana bu konuda bilgi verdi.” dedi.

Ekonomik açıdan zor bir dönemden geçtiğimizi vurgulayan Stenmeier, “Bu nedenle ekonomik ilişkilerimizi daha da geliştirmemiz gerekiyor.” dedi. dedi.

Hukuk güvenliği ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin önemli olduğunu vurgulayan Steinmeier, şöyle konuştu: “Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkilerde basın özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü son derece önemlidir. Geçen hafta AB zirvesinde, Bu konuda, örneğin vize konusunda somut ilerlemeler kaydedildiğini gördük.” “Çaba göstermemiz gerektiğini söyledik” dedi.

Türkiye'nin “son derece çalışkan bir sivil topluma, ülkesinin iyiliğini isteyen ve mücadele eden insanlara” sahip olduğunu vurgulayan Steinmeier, şöyle konuştu: “Bu nedenle Türkiye'ye dinamik, demokratik ve Avrupa odaklı bir gelişme diliyorum. 100 yıldır devam eden projenin daha da başarılı olacağını belirterek, “Geleceğe yönelik olmasını istiyorum. Bunu istiyorum çünkü az önce de söylediğim gibi dünyadaki gelişmeler hepimizi endişelendiriyor” dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından Berlin'e dönmek üzere Ankara'dan ayrıldı.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir