İran ve Pakistan, BM Güvenlik Konseyi'ni İsrail'e karşı harekete geçmeye çağırdı

Bir zamanlar birbirleriyle çatışan iki komşu Müslüman ülke, İsrail'e karşı BM Güvenlik Konseyi'ne ortak başvuruda bulundu.

REKLAM

İlişkileri uzun süredir karşılıklı saldırılar nedeniyle gergin olan İran ve Pakistan, Çarşamba günü yaptıkları ortak açıklamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni İsrail'e karşı harekete geçmeye çağırdı.

Geçen hafta İran'ın İsfahan kentine gittim. misilleme saldırısı İsrail'in komşuları ve yabancı diplomatik yapılar “yasadışı” hedef aldığın İki ülkenin ortak açıklaması, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi'nin Pakistan'a yaptığı üç günlük ziyaretin ardından geldi.

Ortak bildiride, “İsrail rejim güçlerinin sorumsuz eyleminin, zaten istikrarsız olan bir bölgede ciddi bir tırmanışı temsil ettiğinin bilincinde olarak, her iki taraf da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne, İsrail rejiminin bölgedeki maceracılığını ve komşularına karşı yasadışı eylemlerini durdurması çağrısında bulundu.” beyanı okundu. Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlandığı belirtildi. Söylendi.

İran ve Pakistan ilişkileri düzeltmeye çalışıyor

İki komşu Müslüman ülke İran ve Pakistan bu yıl benzeri görülmemiş bir çatışmayla karşı karşıya. askeri saldırılar Bu yüzden ilişkilerini düzeltmeye çalışır.

Raisi'nin ziyareti sırasında Tahran ve İslamabad, jeopolitik sorunlar ve uluslararası yaptırımlar nedeniyle ertelenen büyük bir gaz boru hattı anlaşması da dahil olmak üzere ticaret ve enerji iş birliğini artırma sözü verdiler.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ticaretin yılda 10 milyar dolara çıkacağını söyledi.

İran'ın resmi IRNA haber ajansının haberine göre Raisi ayrıca İsrail'in İran topraklarına yönelik yeni bir saldırısının dinamiği kökten değiştirebileceği ve “Siyonist rejimden” geriye hiçbir şey kalmayacağı konusunda uyardı.

Tahran yönetimi, İsrail'in Şam'daki İran büyükelçiliğini vurmasının ardından misilleme olarak İsrail topraklarına 300'den fazla insansız hava aracı ve füze fırlattı. o gönderdi.

Pakistan, “tüm taraflara” İran-İsrail ihtilafındaki gerilimi azaltmaya çağrıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir