Fed'in agresif mesajı Bitcoin'in (BTC) yolunu tıkadı.

13 Haziran'da piyasalar gelecek ABD enflasyon verilerine hazırlanırken Bitcoin önceki günkü kazanımlarını geri verdi.

BTC/USD 1 saatlik grafik. Kaynak Ticaret Görünümü

Bitcoin 70.000 dolar seviyesini kaybetti

BTC, günlük kapanışın ardından ters yönde hareket etmeden önce kısa süreliğine 70.000 dolara dokundu.

Bitcoin (BTC) fiyatındaki düşüş 67 bin dolar seviyelerine kadar devam etti. Gün içerisinde ana kripto para birimi değerinin %1,3’ünü kaybetti.

Tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) beklenenden düşük gelmesi heyecan yaratırken, Fed beklentiler doğrultusunda faiz oranını sabit bıraktı.

Ancak Başkan Jerome Powell'ın faiz indirimlerinin henüz görüşülmediğini yinelemesi, riskli varlıklar üzerinde olumsuz etki yarattı.

“Politikanın kısıtlayıcı olduğunu düşünüyoruz. Ve sonuçta politikayı kısıtlayıcı bir düzeye ayarlarsanız, ekonomide gerçek bir zayıflama görebilirsiniz.”

“Faiz oranlarını bu kadar artırdığımızdan beri her zaman bir noktada kesinti sinyali verdik.”

Fed'in Eylül ayı toplantısı için hedef faiz oranı olasılığı. Kaynak: ECM Grubu

CME Group'un FedWatch aracından elde edilen verilere göre piyasalar, Eylül Fed toplantısındaki kesinti tahminlerini yaklaşık %10 oranında düşürdü.

Mali yorumcu Tedtalksmacro, X'e “Bugünün FOMC'si beklenenden çok daha agresif” dedi.

“Ancak piyasa zaten bu senaryoyu fiyatlamıştı ve bugün ana sonuç enflasyondaki düşüşün devam ettiği yönünde olacaktır (TÜFE verileri aracılığıyla). Bu, hisse senetlerinin nasıl hareket ettiği konusunda oldukça açık. […] Kripto para birimleri de aynısını yapacak.”

Bitcoin'in kritik seviyesi 69.000 dolar

Maddi göstergeler, BTC fiyat hareketlerini analiz ederek Bitcoin balinalarının fiyat dalgalanmasındaki rolünü ortaya çıkardı.

Material, X gönderisinde şunları söyledi: “Bitcoin'in sabahki rallisinin olumsuz yönünü izlemek, bunun tam olarak Cuma günkü analizimde özetlediğim gibi gerçekleştiğini gösteriyor.”

Analistler 69.000 dolar seviyesinin önemli bir rol oynayacağını söyledi.

“Bizim için en önemli şey, dip dip görülmemesi ve BTC'nin sonuçta 69.000 $'lık bir destek-direnç dönüşünü onaylamasıdır. O zamana kadar BTC fiyatı sakin kalacak.”

Binance'te BTC/USDT sipariş defteri likiditesi. Kaynak: Önemli göstergeler

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir