Kalp Sağlığı Hakkında 7 Yanılgı – SAĞLIK

Kardiyovasküler hastalıklar dünya çapında önde gelen ölüm nedeni olmayı sürdürüyor ve bugün tüm küresel ölümlerin yaklaşık 1/3'ünü oluşturuyor.

Ülkemizde bu oranın daha yüksek olduğu bilinmektedir. Her yıl 70 yaş altı yaklaşık 20 milyon kişi kalp-damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Bir diğer rahatsız edici gerçek ise genç yaşta kalp krizi vakalarının artmasıdır. Öyle ki ülkemizde her 5 kalp krizinden 1'i 45 yaş altı kişilerde görülüyor.

Acıbadem Ataşehir Doç. Dr. Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Dr. Alper Karakuş, “Ancak, çoğu kardiyovasküler hastalık, tütün ve alkol kullanımı, sağlıksız beslenme, obezite ve fiziksel hareketsizlik gibi değiştirilebilir risk faktörlerinin düzeltilmesiyle önlenebilir” diyor. Kalp sağlığını tehdit eden bir diğer büyük hata ise toplumda doğru kabul edilen bazı yanlış bilgiler doğrultusunda hareket etmektir. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Karakuş, Bilimsiz bilgilerin kalp sağlığını riske attığını vurgulayarak şunları söyledi: “Örneğin, hastalar çevre veya internetten elde edilen yanlış bilgiler nedeniyle bir doktora geç danışabilir ve sonuç olarak tedavi zor olabilir. “Daha da kötüsü, yanlış bilgi hastanın hayatını kaybetmesine bile sebep olabiliyor” diyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Karakuş, Toplumda kalp sağlığıyla ilgili doğru olduğuna inanılan 7 yanlış bilgiyi açıkladı; Önemli öneri ve uyarılarda bulundu.

Yıllardır sigara içiyorum ve sigarayı bıraksam bile kalp hastalığı riskimi azaltamıyorum. YANLIŞ!

ASLINDA: Popüler inanışın aksine, sigarayı bırakmanın faydaları, ne kadar süre sigara içtiğinize veya günde kaç sigara içtiğinize bakılmaksızın, sigarayı bırakır bırakmaz başlar. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Alper Karakuş, sigarayı bıraktıktan bir yıl sonra kaç yaşında olursanız olun kalp krizi riskinin yüzde 50 oranında azalacağını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Tek bir hareketle yani sigarayı bırakmakla kalp krizi riskini azaltırsınız. yarı yolda kalp krizi. “Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra sigaranın kalp üzerindeki olumsuz etkilerinden tamamen kurtulacaksınız.”

Kalp hastalığım var. Grip aşısı tam koruma sağlamaz. Bu nedenle aşı olmama gerek yok. YANLIŞ!

ASLINDA: Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünya genelinde her yıl ortalama 650 bin kişi grip veya buna bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Araştırmalar grip aşılarının %90'ının etkili olduğunu gösteriyor. Grip aşısının asıl amacı, gribe yakalanmamak değil, hasta grip hastalığına yakalansa dahi, alt solunum yolu enfeksiyonu olmadan ve hastaneye yatmayı gerektirmeden, gribi daha hafif atlatmasını sağlamaktır. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Karakuş, İnfluenzanın özellikle kalp hastalarında ciddi olabildiğini ve ölümcül sonuçlara yol açabildiğini belirterek, “Bu nedenle ağır kalp damar hastalığı veya kalp yetmezliği olan hastaların her yıl aşı yaptırması gerekiyor” diyor.

Yüksek tansiyonum var ama hiçbir şikayetim yok. Yani yüksek tansiyonum bana zarar vermiyor. YANLIŞ!

ASLINDA: Hipertansiyon hastalığı genellikle ileri aşamaya kadar belirti vermediğinden “sessiz düşman” olarak nitelendirilmektedir. Doç. Dr., “Yüksek tansiyon belirtilerini hiçbir zaman yaşamayabilirsiniz, bu nedenle vücudunuzda bir bozukluğun ortaya çıkmasını beklememelisiniz” diye uyarıyor. Alper Karakuş, yüksek tansiyonun erken tedavisinin çok önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Yüksek tansiyon, herhangi bir rahatsızlık yaratmasa da; “Kalp krizi, felç, böbrek hasarı ve daha birçok ciddi sağlık sorununa yol açabiliyor ve teşhis konulduğunda çok geç olabilir.”

Kalp hastalığım var. Normal tuz yerine Himalaya tuzu veya diyet tuzu kullanabilirim. YANLIŞ!

ASLINDA: Dünya Sağlık Örgütü günlük tuz tüketiminin 5 gramı yani bir çay kaşığını geçmemesini öneriyor. 2000'li yılların başında Türkiye'de ortalama günlük tuz tüketimi 18 gram civarındayken, son yıllarda bu rakam 15 grama kadar düşebilmektedir. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Alper Karakuş, toplum olarak kalp sağlığı için daha az tuz tüketmemiz gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Gıda tuzları ağırlıklı olarak potasyum klorür içerdiğinden bu tuzların kontrolsüz tüketimi bazı hastalarda ritim bozukluklarına ve istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. Bu nedenle kalp hastalarının doktor tavsiyesi dışında yemek tuzu kullanmamaları gerekir. “Himalaya tuzu, normal tuza benzer şekilde %96-99 oranında sodyum klorür içerir ve iddia edilen faydalarının hiçbir bilimsel temeli yoktur” diyor.

Kalp krizi sırasında şiddetli öksürmek hayatınızı kurtarabilir. YANLIŞ!

ASLINDA: Bazı ani anormal kalp atışları sırasında bilinçli ve hassas kişiler, kalp ritmini normale döndürmek için kuvvetli ve tekrar tekrar öksürebilirler. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Karakuş, “Bu durum, kalp krizi sırasında şiddetli öksürüğün hayat kurtardığı yönünde yanlış bir yoruma yol açtı. “Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız öncelikle 112’yi arayarak acil tıbbi yardım almalısınız” diyor.

Kırmızı şarap kalbe iyi gelir. Kalp sağlığım için her gün bir bardak içmeliyim. YANLIŞ!

ASLINDA: Kırmızı şarabın içerdiği resveratroller, antioksidan özellikleri sayesinde iyi kolesterol olarak bilinen HDL'yi artırmada ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL'yi azaltmada olumlu etkilere sahiptir. Ancak mevcut bilgiler resveratrol seviyeleri ile kalp hastalığı oranları arasında doğrudan bir bağlantı bulamadı. Ayrıca resveratroller yalnızca kırmızı şarapta bulunmaz; Ayrıca kırmızı üzüm, yer fıstığı ve ananasta da yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

Her gün aldığım Omega 3 yağ asidi takviyesi Kalbime iyi geldi. YANLIŞ!

ASLINDA: Sanılanın aksine, son 20 yılda yapılan birçok bilimsel araştırma, Omega-3 yağ asidi takviyelerinin (balık yağı kapsülleri) sağlıklı kişilerde kalp krizlerini veya buna bağlı sorunları önlemede hiçbir etkisinin olmadığını gösteriyor. Son yıllarda yapılan geniş çaplı araştırmaların sonuçları, bu takviyelerin halihazırda kalp-damar hastalığı olan kişilerde kullanılması için daha kesin verilere ihtiyaç olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir