SEC'in Tron'un kurucusu Justin Sun'ın hamlesine yanıtı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Tron'un kurucusu Justin Sun'a karşı açılan davayı, Sun'ın ülke çapında “yoğun bir şekilde seyahat ettiğini” ve böylece kendisine yargı yetkisi verdiğini iddia ederek reddetti.

Düzenleyici, 17 Nisan'da Manhattan federal mahkemesine sunulan değiştirilmiş bir şikayette, Sun, Tron ve kontrol ettiği diğer iki şirket üzerinde “kasıtlı olarak ABD içinde ve aleyhine eylemlerde bulundukları” için “kişisel yargı yetkisine” sahip olduğunu söyledi.

SEC, Sun'ın 2017 ile 2019 yılları arasında New York, Boston ve San Francisco'ya iş gezileri için ABD'de toplam 380 günden fazla zaman geçirdiğini söyledi.

Bu gezilerin Tron Vakfı, BitTorrent Vakfı ve Rainberry (davada Sun'ın “alternatif ego” şirketleri olarak anılan) adına yapıldığı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz ay açılan davada SEC, Sun ve şirketlerinin Tron (TRX) ve BitTorrent (BTT) tokenleri aracılığıyla kayıtsız menkul kıymetler sattığı ve Sun'ın “manipülatif yıkama ticareti” yaptığı iddialarını yineledi.

SEC, TRX ve BTT'nin “Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan tüketicilere ve yatırımcılara” tanıtıldığını, teklif edildiğini ve satıldığını iddia ediyor.

“TRX ve BTT'nin piyasaya sürüldüğü, teklif edildiği ve satıldığı dönemde Sun, Amerika Birleşik Devletleri'nde yoğun bir şekilde seyahat etti” diye ekledi.

SEC'in Justin Sun'a karşı değiştirilen davasından öne çıkan alıntı Kaynak: CourtListener.

SEC ayrıca Sun'ın iddia edilen TRX yıkama işlemlerinin Seattle merkezli kripto para borsası Bittrex'te gerçekleştiğini söyledi.

Mart ayı sonlarında Çin kökenli bir Grenada vatandaşı olan Sun, SEC'in ABD menkul kıymetler yasalarını “ağırlıklı olarak yabancı davranışlara” uyguladığını ve kendisi veya Singapur merkezli Tron Vakfı üzerinde herhangi bir yargı yetkisine sahip olmadığını ileri sürerek davanın reddedilmesini talep etmişti.

TRX ve BTT tokenlarının “tamamen yurtdışında” satıldığını ve satışların ABD pazarından kaçma yönünde adımlar attığını söyledi; SEC'in, tokenlerin “başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri'nde ikamet eden herhangi birine teklif edildiği veya satıldığı” iddiasında bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Sun'ın avukatları yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir