Ripple (XRP) fiyatı neden düşüyor? XRP İncelemesi

XRP fiyatı, 2024'teki üç faiz indirimi ve kalıcı balina dağıtımı umutlarının azalması nedeniyle Bitcoin ve altcoinlerle birlikte düşüyor.

Ripple (XRP) fiyatı bugün düştü ve son birkaç gündeki değişken ticaret seanslarının devamı gibi görünen bir şekilde %5,5'in üzerinde kayıpla 0,59 dolara geriledi.

İlk bakışta XRP'nin fiyat düşüşü, Mart ayında başlayan ve o dönemde 0,74 dolara kadar yükselen gerilemenin bir parçası. O zamandan bu yana, düşüşe katkıda bulunan diğer birçok faktörün de etkisiyle yaklaşık %18,5 oranında düşüş yaşandı.

ABD verileri Ripple üzerinde baskı yaratıyor

XRP'nin fiyat düşüşü, kripto para piyasasındaki benzer keskin düşüşleri yansıtıyordu; çünkü risk sermayesi yatırımcıları, güçlü ABD imalat verilerinin ardından Federal Rezerv faiz indirimlerinin gidişatını yeniden değerlendirdi.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) imalat endeksi geçen ay 2,5 puan artarak 50,3'e yükseldi. Genişleme ve daralmayı ayıran 50 puanlık eşiğin üzerindeki bu hafif artış, imalat faaliyetlerinde 16 aydır devam eden düşüş serisini fiilen sona erdirdi.

Sağlam veriler, Fed'in bu yılki faiz indirimlerini önceden beklenen üç yerine sadece iki ile sınırlayabileceğini gösteriyor.

Özellikle swap piyasası şu anda Fed'in faiz oranlarını Haziran'da %57 civarında, Eylül'de ise %70 oranında düşürme olasılığını tahmin ediyor.

Tipik olarak düşük faiz oranları, faiz getiren varlıklardan daha çekici hale geldiklerinden XRP gibi faiz getirmeyen kripto para birimlerine fayda sağlıyor.

XRP balinaları satışta

XRP'nin bugünkü ve son haftalardaki fiyat düşüşü, en zengin adreslerinin sayısındaki düşüşle aynı zamana denk geliyor.

Örneğin, 100.000'den fazla XRP tutan adresler 2024'te şu ana kadar %1,13 oranında düşüş gösterdi; bu da bu “balinaların” başka adreslere satış yaptığını veya yeniden dağıtım yaptığını gösteriyor.

Bu durum 100-10.000 XRP token sahibi arasında tutarlıdır ve genellikle “balık” olarak adlandırılan daha küçük yatırımcıların sayısında bir azalma olduğunu göstermektedir. Tam tersine bakiyesi 10 XRP’nin üzerinde olan adreslerin sayısı artıyor.

Büyük XRP sahiplerinin eylemleri, özellikle de varlıklarının büyük bir kısmını satmaya karar verirlerse, piyasa duyarlılığını etkileyebilir ve yatırımcı ilgisinin azalmasına yol açabilir.

XRP Fiyat İncelemesi

Teknik açıdan bakıldığında, XRP'nin devam eden fiyat düşüşü, baskın yükselen üçgen oluşumu içindeki dalgalanmaların bir parçası.

Kripto para biriminin bir sonraki aşağı yönlü hedefi, üçgenin alt trend çizgisi civarında görünüyor ve bu, 200 haftalık üssel hareketli ortalamasına (200 haftalık EMA; mavi dalga) Nisan ortasına kadar yaklaşık 0,52 dolar civarında denk geliyor; mevcut duruma kıyasla yaklaşık %15'lik bir düşüş. fiyat seviyeleri.

Tersine, üçgenin üst trend çizgisinin üzerinde bir kırılma, XRP fiyatını 11 Mart'ta kaydedilen yerel en yüksek seviye olan 0,74 dolara taşıyabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir