Profesör. Dr. Kamer, “2022'de Türkiye'de 250 bin kişiye kanser teşhisi konulacak” – SAĞLIK

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Derneği'nin önerisiyle 1956 yılından bu yana her yıl 1-7 Nisan tarihleri ​​arasında Kanser Haftası kutlanıyor. Kanser Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kanser Araştırma ve Uygulama Merkezi AB Direktörü Kanser Kontrol ve Kontrol AB Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Serra Kamer ise şunları söyledi: “Kanser, hastalıklara bağlı ölümler arasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan önemli bir sağlık sorunudur Dünyada ve ülkemizde. Ülkemizde her yıl 1-7 Nisan tarihleri ​​arasında toplumu kanser konusunda bilgilendirmek amacıyla çok sayıda bilinçlendirme ve bilinçlendirme çalışması yapılıyor. Ege Üniversitesi Kanserle Mücadele Araştırma ve Uygulama Merkezi, hastalığın tanı ve tedavisinde bölgede önemli bir rol üstlenmekle birlikte, bilimsel projelerle literatüre ve klinik araştırmalara da öncülük etmektedir. Ayrıca kanser konusunda toplumsal farkındalığın artırılmasına yönelik tarama ve sosyal sorumluluk projeleri de yürütüyor” dedi.

İnsan vücudunda kanser hücrelerinin oluşumu hakkında bilgi veren Prof. Bu oluşumların kan yoluyla ve hematojen yolla yayılması olarak tanımlanan bir hastalıktır. Normal hücrelerin uyarıcı sistemler aracılığıyla kontrolsüz çoğalmaya geçişini sağlayan birçok mekanizma vardır. “Bu uyarıcı süreçler her kanser türü için farklılık gösterse de bazı tümör türleri birden fazla mekanizmayı taşıyor” dedi.

“Kanserlerin yüzde 90’ı çevresel, yüzde 10’u genetik.”

Kanser oluşumunda çevresel faktörlerin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Kamer, şunları söyledi: “Tümörlerin yüzde 90'ı çevresel faktörlerle, yüzde 10'u ise genetik faktörlerle gelişiyor. Kansere neden olan çevresel faktörler arasında; Tütün kullanımı, alkol tüketimi, aşırı kilolu veya obez olmanın, kansere neden olan enfeksiyonlara maruz kalmanın önlenmesi veya aşı yapılmasıyla günümüz kanserlerinin yüzde 30 ila 50'sinin önlenebileceği biliniyor.

Normal hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesinde en çok suçlanan nedenlerden biri beslenme ve çevresel faktörlerdir. Kolon kanseri gibi sindirim sisteminden kaynaklanan kanserler ile beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişki net bir şekilde ortaya konmuştur. “Ayrıca bilimsel çalışmalar dengesiz beslenme ve obezitenin bazı kanser türlerinin oluşmasına zemin hazırladığını da ortaya koydu” dedi.

Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalara önerilerde bulunan Prof. Dr Kamer, “Kanser tedavisi sırasında kemoterapi ve radyoterapi tedavileri sıklıkla uygulanıyor ve hastaların enfeksiyonlara yatkınlıkları nedeniyle doktorlarının tavsiyelerine uymaları, sosyal yaşamlarına ve beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri çok önemli” dedi.

“Merkezimiz güncel yaygınlık ve risk oranlarını takip ediyor.”

GLOBACAN verilerine göre Türkiye'de yeni teşhis konulan hasta sayısının 2022 yılında 250 bin kişi olduğunun altını çizen Dr. Kamer, şöyle konuştu: “Bölgede kanser araştırma merkezi olarak yapılanan ilk ve tek merkez olan Ege Üniversitesi Kanserle Mücadele Araştırma ve Uygulama Merkezi, kanser kayıt defterinizde hastalık prevalansını ve güncel risk oranlarını tutuyor. Ege Üniversitesi Hastanesi aynı zamanda hasta ve hasta yakınlarına tanı ve tedavi sürecinde danışmanlık hizmeti vermektedir. Merkezimiz çok sayıda bilimsel araştırmanın yanı sıra her yıl düzenli olarak bilimsel toplantılar düzenlemektedir. “Aynı zamanda erken teşhis ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi için de çok aktif bir destek sağlıyor” dedi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir