Uzmandan “sınır kişilik bozukluğu” değerlendirmesi – Son Dakika Sağlık Haberleri

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan borderline kişilik bozukluğu konusuna değindi.

Üniversite tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Tarhan, kişilik bozukluklarına ilişkin değerlendirmesinde kişilik bozukluklarının üç ana gruba ayrıldığını ve BPD grup kişilik olarak bilinen empati eksikliğinin baskın bozukluklardan biri olduğunu söyledi. kişilik bozuklukları.

Tarhan, borderline kişilik bozukluğu vakalarında kişinin sosyal sınırları, duygusal sınırları ve bireysel sınırları çizemediğini belirterek, “Bu kişi kendisiyle olan ilişkilerinde, iç dünyasında, başkalarıyla ilişkilerinde sınır çizemez” dedi. dış dünyada, sosyal ilişkilerde, aile ilişkilerinde, iş ilişkilerinde. Kendi sınırlarını, kendi gücünü çizemez”, kendi yeteneklerini bilen, yeri saygın olan insandır. Ama bu borderline insanlar kendi sosyal sınırlarını, iç dünyalarının sınırlarını bile bilmiyorlar. 'Nerede üzüleceğini bilmek için duygusal okuryazarlık' dedi.

“KİŞİYE EŞİK ALTI BİPOLAR TEŞHİSİ KONUSUNDA İLAÇ TEDAVİSİ GEREKLİDİR”

Prof., borderline kişilik bozukluğu ile bipolar bozukluk arasındaki ilişkiye de dikkat çekti. Tarhan, “Sınırda kişilik bozukluğu olan kişiler yaşamları boyunca takip ediliyor ve yüzde 96'sına bipolar tanısı konuyor. Bu nedenle bazı çalışmalar bipolar bozukluğunun alt formu olarak adlandırılıyor. Bunlara eşik altı duygudurum bozukluğu diyorlar. “Eşik altı bipolar tanısı konulduğu takdirde ilaç tedavisi gerekiyor.” bilgisini paylaştı.

Tarhan, hastanın ilaç tedavisiyle iyileştiğini, sınırda olduğu düşünülen kişilerin aslında eşik altı bipolar olduğunu fark etti.

“PARA HARCAMA KONUSUNDA SÜREKLİ DENGESİZ VE DÜRÜSTÜLER”

Profesör. aynı zamanda borderline kişilerin soğukkanlı ve sakinleştirici insanlar olmadığını da açıklıyor. Dr. Tarhan şunları söyledi:

“Bu kişiler ani bir dürtüyle akıllarına gelen ilk şeyi yapıyorlar. Duyduklarına hemen inanıyorlar. Çok tehlikeli araçlar kullanıyorlar. Cinsel açıdan çok dürtüseller. Madde kullanımı, yemek ve ilişkiler konusunda da çok dürtüseller. Çok sık intihara meyilli davranışlar sergiliyorlar ve içlerinde her zaman kronik bir boşluk var.” Kaygılı insanlardır. Rahatlamıyorlar. Sürekli dengesizdirler. Sonucu düşünmeden hareket etme eğilimleri de vardır. Kimlik karmaşası genellikle “Kimlik karışır, bir karar verilir. Bu kişiler ergenlik döneminde kimlik karmaşasını sonlandıramazlar.”

Bu tür kişilerin kendilerini hiçbir şekilde tanımlayamadıkları ve kendileriyle barışık olamadıkları için insan ilişkilerini sağlıklı bir şekilde yürütemediklerini söyleyen Tarhan, “Ruh sağlığının ilk adımı kendimizden başlar. Kendinin farkında olmak, kendini bilmek, Kendini yönetme, kendini yönetme bu kişiler kimlik karmaşası yaşadıkları ve kendilerini tanıyamadıkları için mutsuzluk da yaşıyorlar.” “Bu bulaşıcıdır. Birlikte yaşadıkları insanlar üzgün mü, kızgın mı yoksa mutlu mu olduklarını bilemezler. Ne zaman, ne yapacaklarını tahmin edemezsiniz.” değerlendirmesini yaptı.

“SINIR KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLAN KİŞİLERDE İNTİHAR ORANI %7,5”

Tarhan ayrıca, çabuk sinirlenen bu kişilerin şüpheci olduklarını ve stresle karşılaştıklarında çok çabuk dikkatlerinin dağıldığını belirterek, “Bir şeyler ters gittiğinde çabuk dikkatleri dağılıyor. Diyelim ki toplumda intihar oranı çok yüksek. Binde 1, borderline kişilik bozukluğu olanlarda ise yüzde 7,5.” “Bu, 100 kişiden yedi buçuk kişinin intihara teşebbüs ettiği anlamına geliyor. Bu insanlar mutlu olsalar bile sıklıkla depresyon, anksiyete ve duygudurum bozuklukları yaşıyorlar.” bilgisini paylaştı.

Prof., bu kişilerin dünyayı kendi iç dünyalarında tehlikeli ve zararlı bir yer olarak algıladıklarını da kaydetti. Tarhan, bu kişilerin yanlış düşünce ve duygu kalıplarına sahip olduklarını ve sevilmediklerini düşündüklerini söyledi.

Anne-babaların tutumlarına değinen Tarhan, şu ifadeleri kullandı:

“Bu, çocuğunu aşırı kontrol eden çocuklarda oluyor. Çocuğun yemesine, içmesine engel oluyor. 'Şunu giyeceksin, bunu giymeyeceksin' diyerek çocuğu sürekli tedirgin ediyorlar. Anne-babalar çocuğu sakinleştirip rahatlatsalar da sürekli ben son derece mükemmel bir çocuk yetiştireceğim kaygısındalar, projeye “Çocuk yetiştireceğim diyen anne-babaların çocukları da oluyor. Onlar mükemmel olsun isterken çocuk tamamen diğer uca kayar, çocuk iki uç arasında gidip gelir.”

Tarhan, insanların sosyal ilişkileri bozulduğunda, dürtüsel olarak para harcadıklarında ya da davranışları ilişkilerine zarar verdiğinde yardım istediklerini gözlemledi.

“BORDLINE KİŞİLİK BOZUKLUĞU ÇEŞİTLİ KİŞİLİK TESTLERİYLE KOLAYLIKLA TESPİT EDİLEBİLİR”

Profesör. Tarhan, bazı durumlarda aşırı yemenin borderline kişilik bozukluğu ve dürtü kontrol bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıktığını anlatarak, şu ifadelere yer verdi:

“Bazı yeme kontrol bozukluğu ve anoreksiya nervoza vakaları da yaygındır. Kişinin nerede, ne zaman, nasıl davranacağını tahmin etmek mümkün değildir. Borderline kişilik bozukluğu çeşitli kişilik testleri ile kolaylıkla tespit edilir. En az 6 ay boyunca destek tedavisi verilir. Belli bir iyileşme sağlandıktan sonra 2 ila 2 ay arasında koruma süresi başlar. Bu durumlarda borderline kişilik bozukluğu evliliği ve iş başarısını yönetebilecek duruma gelir. Kişinin bunun farkına varması için çözümü kolaydır. Farkında değilse farkındalık ancak büyük bir belaya bulaştığında başlar. Borderline kişilik bozukluğu kadınlarda daha sık görülüyor. Erkekler sınır tanımadıklarında kolaylıkla hukuki sorunlar yaşamaya başlıyorlar. Çocuğun kişiliği henüz oluşmadığı için 18 yaşından önce kişilik bozukluğu tanısı konulamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir