Yatırımcılar Grayscale ETF'den sonra Ether'de açığa satış yapıyor

Grayscale Investments'ın Ethereum vadeli işlem borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu geri çekmesiyle Ether yatırımcıları son 24 saat içinde kısa pozisyonlarını artırdı.

CoinMarketCap verilerine göre Ether (ETH) son 24 saatte %1,85 oranında düşüş yaşadı ve 3.010 dolarlık desteğine yaklaştı.

Ancak tasfiye haritaları, yatırımcıların fiyatın kısa vadede düşeceğinden daha emin olduklarını gösteriyor. Verilere göre ETH fiyatının %3 artması durumunda 345 milyon dolarlık açık pozisyon tasfiye edilecek.

Öte yandan, fiyatın 2.920 dolara %3 oranında düşmesi, uzun pozisyonlardaki 237 milyon doların silinmesine neden olacaktır.

Kaynak: CoinGlass

Bu karar, Grayscale'in, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) kararını vermesine sadece üç hafta kala, 7 Mayıs'ta Ether vadeli işlem ETF başvurusunu geri çekmesinin ardından geldi.

Düşüş, Ether'in menkul kıymet statüsüne ve mayıs ayı sonlarında spot Ether ETF başvurularının akıbetine ilişkin spekülasyonların ortasında geldi.

Yılın başındaki iyimserliğe rağmen analistler, bir sonraki karar tarihi olan 23 Mayıs yaklaştıkça SEC'in spot Ether ETF'lerini onaylaması konusunda giderek daha şüpheci olmaya başlıyor.

Kripto topluluğu arasındaki duygu da benzer. New York merkezli kripto tahmin platformu Polymarket'a göre ankete katılanların %92'si spot Ether ETF'lerinin reddedileceğine inanıyor.

Polymarket katılımcıları, Ethereum ETF'nin Mayıs ayı sonuna kadar anında onaylanma şansı konusunda iyimser değil. Kaynak: Polimercati

Ethereum'un genel kullanımı ve kısa vadeli tahvil (STH) sahiplerinin spekülatif ilgisinin olmaması konusunda da daha geniş endişeler var.

“Checkmatey” olarak da bilinen kripto analisti James Check, 7 Mayıs'ta X'te yayınlanan bir gönderide, “Ethereum kullanımı şu anda o kadar düşük ki yakma mekanizmaları doğrulayıcılara yapılan ödemelere yetişemiyor” diye yazdı.

8 Mayıs'ta Glassnode, Ether'in bu döngüde Bitcoin'e (BTC) karşı düşük performansının STH halkının “spekülatif faizindeki ölçülebilir gecikmeden” kaynaklandığını söyledi.

Ancak haberlerden sadece birkaç gün önce bazı tüccarlar Ether fiyatının 2024 sonuna kadar bir yükseliş görebileceği konusunda iyimserdi.

Kripto para tüccarı Ash Crypto, 6 Mayıs'ta 1,1 milyon takipçisine “Tarihsel modele göre, 2020'nin 4. çeyreğine çok benzer şekilde, 2024'ün 3. çeyreğinde bir kırılma meydana gelebilir” dedi.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir