Ramazan sofralarınızda besleyici ve sağlıklı besinlere yer açın: Sahurda peynir, iftarda yoğurt – SAĞLIK

Ramazan sofralarında peynir ve yoğurt, her yaştan hemen herkesin tüketebileceği sağlıklı ve besleyici besinler olarak öne çıkıyor. Uzmanlar protein ve kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri ile süt bazlı yemek ve tatlıların tüketilmesini öneriyor.

Beslenme uzmanlarının verdiği bilgiye göre uzun süreli açlık nedeniyle insan metabolizması yavaşlıyor. Dolayısıyla daha az enerji harcanır ve vücut hareketleri yavaşlar. Bu da oruç sırasında vücudun küçülmesi anlamına gelir. Oruç döneminde diğer günlerdeki kadar veya daha fazla yiyecek tüketirseniz vücudunuz kilo alır. İftardan sonra yemekten sonra bir soğukluk hissi, ardından da uyku isteği gelir. Bu, açlık çeken bir vücudun hızlı ve aşırı miktarda besin alması sonucu kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselip ardından hızlı bir şekilde düşmesine neden olur.

Türkiye'nin lider süt ve süt ürünleri markası Teksüt, bu süreci dengelemek için hem iftar hem de sahur sofralarında süt, peynir, yoğurt ve ayranın eksik edilmemesini öneriyor.

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin anahtarı

Teksüt Satış Direktörü Murat Keleş Ramazan ayında normalden farklı bir beslenme düzenine geçildiğine, öğün sayısı ve zamanlarının tamamen değiştiğine dikkat çekti. Süt ve ayranın içerdikleri vitaminlerle tamamlayıcı besinler olduğunu vurgulayan, Murat Keleş, “Ayran terlemeden kaynaklanan tuz ve mineral kaybını önleyerek vücuttaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı oluyor. Soğuk tutulduğu için serinletici etkisi ile ferahlatır ve rahatlatır. Yüksek proteinli besinler midenin boşalma süresini uzatarak açlığı geciktirir. “Süt yüksek proteinli bir gıda olduğundan tok hissetmenize yardımcı olur.” Dedi. Keleş, Ramazan ayında peynir, yoğurt ve özellikle sütün tercih edilmesinin tokluk sağlaması nedeniyle dengeli ve sağlıklı beslenme açısından faydalı olabileceğini söyledi.

Ramazan sofrasında süt ürünlerine yer açın

Murat Keleş, “Sağlıklı ve dengeli bir Ramazan dönemi için; “Süt ve süt, yoğurt, ayran, cacık, peynir, tereyağı gibi süt ürünlerini veya süt içeren veya sütle hazırlanan yemek ve tatlıları sofralarınızdan eksik etmeyin” diye önerdi. Keleş de Süt ürünlerinin protein ve kalsiyum, yağ, karbonhidrat ve çeşitli vitamin içeriğiyle ramazan ayına özel ve besleyici gıdalar olarak öne çıktığını vurguladı.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir