Maden sahipleri cesedini yaktı… Afgan madencinin ailesine sınır dışı edilme tehlikesi! – Türkiye'den son dakika haberleri

Kaza, 10 Kasım 2023'te Kırat Mahallesi Koca Osman Caddesi üzerinde meydana geldi. Ormanda yanan cesedi fark eden vatandaşlar durumu bildirdi. Gelen ekipler tarafından benzine bulanıp yakıldığı tespit edilen ceset, otopsi yapılmak üzere Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Cesedin kaçak olarak işletilen bir madende çalışan Afgan vatandaşı ve 3 çocuk babası Vezir Muhammed Nourtani'ye ait olduğu belirlendi. Otopsi Nourtani'nin 9 Kasım'da hayatını kaybettiğini belirlerken, ailesinin 10 Kasım sabahı kayıp ihbarında bulunduğu belirlendi. Afgan madencinin naaşı 11 Kasım'da toprağa verildi.

Olayla ilgili soruşturma kapsamında Nourtani'nin çalıştığı kaçak madenin sahibi Hakan Körnöş (46), Enver Gideroğlu (34) ve Körnöş'ün kuzeni Ahmet Aydın (52) tutuklandı. Taş ocağı işçisi SK (28), ED (22) ile kömür tüccarı A.Ç. (46) adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaçak sobanın olaydan 4 gün önce jandarma tarafından kapatıldığı ancak sahiplerinin daha sonra tekrar açtığı öğrenildi. Kazanın ardından kaçak tuğla fabrikası yıkılarak kapatıldı.

Düzenlenen iddianamede, Afgan madencinin kaçak madende vagon arasında sıkışıp kalarak iş kazası geçirdiği, maden sahiplerinin “Kaza fark edilseydi maden yanardı” korkusuyla cesedini yaktıkları belirtildi. kapatılsın'.

Nourtani'nin ölümünden sonra yakıldığı belirtilen iddianamede, 6 şüpheli hakkında Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde “katılımcı kasten adam öldürme” suçundan müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

ULUSLARARASI KORUMA TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Hayırseverlerin yardımıyla aşevindeki yiyeceklerle geçimini sağlamaya çalışan Nourtani ailesinin engelli yürüyüşçüsü Seyyid Mohammad'e (22) protez bacak, sağır kardeşine ise işitme cihazı verildi. Ali Rıza Nourtani (13), masrafları valiliğe ait olmak üzere.

Ailenin daha önce Afganistan'da ölüm tehditleriyle karşı karşıya kalması nedeniyle uluslararası koruma talebinde bulunduğu Zonguldak Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü, bu talebi reddetti.

GEÇİCİ KORUMA STATÜSÜ TALEBİ

Aile, avukatları Kerim Bahadır Şeker aracılığıyla Ankara Bölge İdare Mahkemesi 10. İdari Dava Dairesinde bu karara karşı çıktı ve kararın bloke edilerek geçici koruma statüsü verilmesini talep etti.

İdari davanın 10. Bölümü, “İşlemin iptali talebiyle açılan davada; Uluslararası korumanın amacının, başvuru sahibinin ulusal ve uluslararası mevzuat hükümlerine göre belirlenen sebepler dışında ülkede ikamet etmesine izin verilmesi olarak değerlendirilemeyeceği ve bu statünün amacının, korku içinde bulunan kişilere izin vermek olduğu dikkate alınarak, Zulüm veya ölüme maruz kalan ve bu riski fiilen göze alan ve bulunduğunda ülkede belirlenen statüde kalanlar; Davacının uluslararası koruma talebinin kabul edilmesini sağlayacak koşulların bulunmadığı somut bir uyuşmazlıkta; Başvurucunun ırkı, dini, tabiiyeti, belirli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi fikirleri nedeniyle zulmü haklı kılan bir durumdan söz etmek mümkün değildir; Başvurucunun tezine göre ülkesine dönmek istememe kaygısı, evinin olmaması ve iş bulamamasından kaynaklandığını, başvurucu ayrıca herhangi bir kötü muameleye, işkenceye maruz kalmadığını ifade etmiştir. ülkesinde kaldığı süre boyunca insanlık dışı muamele veya insanlık dışı muameleye maruz kaldığı ve tüm bu hususlar dikkate alındığında başvurucunun haklı nedenlere dayanan bir korkuya sahip olmadığı anlaşılmaktadır. “Dahil” ifadelerini kullandığı kararda, “kararın” olduğu belirtildi. usul ve kanuna göre iptalini gerektirecek sebepler bulunmadığından davacının istinaf talebi reddedilmiştir.”

Bu kararla Nourtani ailesi sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Vezir Muhammed Nurtani'nin naaşını yakan 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir