Dünya'daki Mars örnekleri yapısına dair ipuçları veriyor – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Science Advances dergisinde yayınlanan araştırmada, yaklaşık 11 milyon yıl önce Mars'a çarpıp düşen bir meteorun gezegenden kopardığı, olivin mineralleri içeren bazalt yapılı “nakhlite” ve “chquestite” meteoritlerinin kimyasal bileşenleri incelendi. Antarktika ve Afrika bölgelerinde.

MARS'IN İÇİ ERİTİ VE ÇOK ÇEŞİTLİ VOLKAN OLUŞTU

Araştırmada, Mars'ın manto ve kabuğunun farklı yer altı kayalarına sahip olduğu ve Dünya'dan farklı bir yapıya sahip olduğu belirlenirken, Kızıl Gezegen'in atmosferik olarak değiştirilmiş bir üst kabuk ve derin kabuk kompleksine sahip olduğu kaydedildi. Araştırmalar, Mars'ın, gezegenin derinliklerinden gelen kayaların kabuğun tabanına nüfuz ettiği bir mantoya sahip olduğunu ve gezegenin gelişiminin erken dönemlerinde oluşan iç kısmının eridiğini ve çeşitli türlerde volkanlar oluşturduğunu gösteriyor.

Yaklaşık 1,3 milyar yıl önce oluştuğu tahmin edilen “nakhlite” ve “chquestite” meteoritleri arasındaki ilişkiyi değerlendiren araştırma ekibinden James Day, “nakhlite ve chquestitlerin aynı volkanik sistemden geldiğini ve göktaşları ile etkileşime girdiğini” belirtti. Atmosfer etkileşimleriyle değişen Mars kabuğu.”

Mars araştırmalarında incelenebilecek fiziksel materyallerin Kızıl Gezegen'den Dünya'ya düşen meteorlar olduğunu söyleyen Day, Mars'taki volkanik oluşumun Dünya'dakine benzediğini ancak bazı farklılıkların da bulunduğunu kaydetti.

“Bir yandan, nakhlitler ve chquestitler, Hawaii'deki Oahu adası gibi yerlerdeki son volkanik oluşumlara benzer şekillerde şekillendi; burada tektonik kuvvetler, yeni oluşan volkanlar mantoya baskı yaparken daha fazla volkanik oluşum üretti.” Day ayrıca Mars'taki volkanik oluşum farklılıklarına da dikkat çekti.

Day, söz konusu farklılıklara ilişkin şunları söyledi: “Öte yandan, Mars'taki yer altı kayaları son derece eski ve Kızıl Gezegen'in oluşumundan kısa bir süre sonra birbirlerinden ayrılmış durumda. Dünya'da ise plaka tektoniği, yer altı kayalarının yeniden bir araya gelmesini sağladı. mesai.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir